SpaceX’in Gerçekleştirdiği Fırlatmanın Bu Kadar İlginç Görünmesinin Sebebi Ne?

0
593
Falcon 9 Roketi

Hayır, sebep uzaylılar değil.

Mary Beth Griggs

Los Angeles’ın üstünde süzülen ışık topuna uzaylılar sebep olmadı. Ve bu kesinlikle Kuzey Kore’den gelen bir nükleer uzaylı da değildi. Ama bu ışıkların çok ilginç göründükleri bir gerçek. Aslında bu izler, SpaceX roketinden çıkan donmuş su kristalleri ve egzozdu.

22 Aralık Cuma günü Iridium için 10 adet Telekom uydusu taşıyan Falcon 9 roketi, Vandenberg Hava Üssü’nden fırlatıldı. İlk aşama olarak roket soğuk ve kuru hava içeren yukarı atmosfere doğru yükselişe geçti. Roket iticileri ve sıvı oksijen içeren motorlar arkalarında soğukta hızlıca donan egzozun izlerini bıraktılar. Bu izler aynı uçakların arkalarında bıraktıkları izlere benziyordu.

Meteorolog Marshall Shepherd’a göre roket o kadar yüksek bir irtifadaydı ki, güneş batmış olmasına rağmen hala roketin üstünden yansıma yapıyordu. Bu sebeple bulut, kararmış gökyüzünü aydınlatmaya devam etti.

Parlayan damla şeklindeki yansıma aynı zamanda roketin ilk ve ikinci ayrılma aşamalarını gösteriyordu. Gökyüzünde oluşan yansımalar o kadar ilgi çekmişti ki insanlar yetkilileri aramaya başladılar. Ancak bu yansımalar gökyüzünde oluşan ilk garip şekiller değiller. Yıllar önce kartal gözlü bir izleyici Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılan bir yükleme esnasında bırakılan fazla suyun oluşturduğu izleri fark etmeyi başarmış. Ayrıca NASA’nın fırlattığı roketler de arkalarında aynı şekilde izler bırakıyorlar.

Eğer bu yansımaların nedeni tahmin ettiğiniz kadar büyülü bir şey çıkmadıysa üzülmeyin, roket fırlatışlarının bile bu kadar güzel göründüğü bir dünyada yaşadığınızı hatırlayın yeter.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here