SpaceX’in Uyduları, NEOWISE Kuyruklu Yıldızı’nın Fotoğraflarını Berbat Etmeye Devam Ediyor

0
İtalya'daki Güney Tirol Alpleri'nde yer alan Jaufen Geçidi'nden görülen NEOWISE Kuyruklu Yıldızı. Martin Deja/Getty Images

SpaceX’in uyduları, gökyüzü gözlemcilerinin NEOWISE seyrini (ve fotoğraflarını) mahvetmeye devam ediyor. Bu kuyruklu yıldız, Kuzey Yarımküre’de Hale-Bopp Kuyruklu Yıldızı’nın 1995-96 yıllarında yaptığı gösteriden beri görülen en parlak kuyruklu yıldız.

Şu an Ufkun hemen üzerinde görünen bu kuyruklu yıldız, çıplak gözle bakıldığında sönük ve ufak duruyor fakat uzun, telefoto lensleri olan kameralarla açık biçimde görülebiliyor. Fotoğrafçılar geceleyin bu gibi cisimleri yakaladıkları zaman, genelde uzun pozlama süreleri kullanıyor ve kameranın diyafram aralığını açık bırakarak, birkaç saniye boyunca ışık topluyor. Fakat kuyruklu yıldız avcıları şimdilerde SpaceX’in Starlink uydularından oluşan yeni bir filonun, NEOWISE fotoğraflarında parlak lekeler bıraktığını aktarıyor. Çünkü yörüngede gezen bu parlak uydular, uzun pozlamalar sırasında fotoğrafta iz bırakıyor.

SpaceX, ışık kirliliği oluşturan bu yeni kaynaklar yüzünden ilk defa eleştiri yağmuruna tutulmuyor. Starlink takımyıldızındaki ilk uydular 2019 yılında fırlatıldığında, gökbilimciler hemen bu cihazların yansıtıcı özelliklerine yönelik endişelerini dile getirmişti. Teleskoplar da tüketici kameraları gibi genelde bilimsel çalışma sırasında uzun pozlamalar kullanıyor. Stanlink’in özellikle yansıtıcı olduğu ve teleskop algılayıcıları boyunca parlak lekeler bırakabilen bir yörüngede giderek, veri kirliliği oluşturduğu görülüyor.

Şili’deki Cerro Tololo Amerikan Ülkeleri Arası Gözlemevi’ndeki bir araştırma programından çekilen bu görüntü, 2019 yılında fırlatılan ilk SpaceX uydularından kısa süre sonra ciddi biçimde bozulmuş. Cliff Johnson/Clara Martínez-Vázquez/DELVE Gözlemi

SpaceX, sorunu çözmek için bazı adımlar atıyor olduğunu belirtiyor fakat parlak çizgiler halen devam ediyor.

Rafi Letzter/Live Science. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz