Spor Salonu Fotoğraflarını Facebook’a Atanlar Kendini Beğenmiş Olabilirler

0
woman taking a selfie in gym

Hiç kimseye şaşırtıcı gelmeyecek olan habere göre, spor çalışması özçekimlerini sosyal medyaya yükleyen insanların gerçekten kendilerinden hoşlandıkları kanıtlandı.

Eğer spor salonuna gidiyorsanız ve bir özçekim yapmıyorsanız, gerçekten spor salonuna gidiyor olur musunuz?


 

Londra’daki Brunel Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışma, diyetleri, egzersizleri ve yetenekleri hakkında sosyal medya gönderisi gönderen insanların ‘sıklıkla narsistik’ olduklarını gösterdi.

Şey, bunu size söylemeliydik.

https://www.instagram.com/p/BJH_UgHgeoN/

Üniversitedeki psikologlar, 555 adet Facebook kullanıcısının verisini toplayarak, durum güncellemelerinde yazmak istedikleri şeyi etkileyen kişilik özellikleri ve dürtüleri incelediler.

Her katılımcıya, Beş Büyük kişilik özelliği (dışa dönüklük, duygusal denge, açıklık, kabul edilebilirlik ve vicdanlılık) yanında, özsaygı ve kendine hayranlığı ölçen çevrimiçi anketleri tamamlaması söylendi.

Çalışmada, kendine hayran insanların, beslenme düzenleri ve egzersiz rutinleri hakkında daha fazla durum güncellemesi gönderdikleri bulundu. Bu kişilerin ayrıca, başarıları hakkında daha sık güncelleme yapmaları daha muhtemeldi, çünkü ilgi ve onaylanma ihtiyaçları ile motive oluyorlardı.

Araştırmacılar, bu kişilerin durumlarının pek çok beğeni ve yorum aldığını buldular, bu durum, bu kişilerin böbürlenmesinin, ‘çok istedikleri ilgi ile pekiştiğini öne sürüyor’.

Ancak, psikoloji okutmanı Dr Tara Marshall, ‘beğen’ tuşuna basma isteğimizde bir parça iki yüzlü olabileceğimize hükmediyor.

Şöyle söylüyor: “Elde ettiğimiz sonuçlar, kendine hayranlık duyan kişilerin övünmesinin, yaptıkları durum güncellemelerine daha fazla beğeni ve yorum aldıkları için işe yaradığını öne sürse de, bu durum, bu kişilerin Facebook arkadaşlarının, böylesi kendini beğenmiş teşhirlerden gizli olarak hoşlanmazlarken, nezaketli bir şekilde destek sunmaları da olabilir,”

“Bir kişinin durum güncellemelerinin, arkadaşları tarafından nasıl algılanacağı konusunda daha fazla farkındalık sahibi olmak, insanların, eğlendirmekten ziyade rahatsız eden konulardan kaçınmalarına yardımcı olabilir.”

Haber akışımızı dolduran spor salonu özçekimleri için zamanımız olmadığı kadar, aslında herhangi birisinin, diğer insanların o kişinin durum güncellemelerini çok fazla önemsiyor olması gerektiğini hesaba katmıyoruz.

Bunu yapmaya devam ederseniz, sizi takipten çıkarırız.

Metro.co.uk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz