Spor ve Beyin Dejenerasyonu

0

chronic_traumatic_encephalopathy

Yıllardır profesyonel Amerikan futbolcularının dahi Kronik Travmatik Ensefalopati (KTE)’den muzdarip olduğu haberleri geliyor. KTE kafa yaralanmaları sonucu oluşan bir tür beyin rahatsızlığı. Şimdi ise araştırmacılar bu problemin diğer spor dallarında da görülebileceği üzerine baz araştırmalarda bulundu. Bu araştırmalardan bir tanesi Acta Neuropathologica dergisinde yayınlandı.

Bu araştırma için, beyinlerini Mayo Clinic Beyin Bankası’na bağışlayan ve daha önce temas içeren sporlar yaptığı bilinen 66 bireyin beyinlerini inceledi. Bu incelemelerin sonunda bireylerin yüzde 32sinde KTE belirtileri bulundu. Ayrıca bu rahatsızlığın görüldüğü kişilerde iki farklı genetik işaret bulundu. Bu işaretlerin bireyleri KTE’ye daha hassas hal getirdiği düşünülüyor.

Ancak bu tarz araştırmalar birçok kez gerçekleştirildi. Ne yazık ki kullanılan hasta sayısı sınırlı ve bu yüzden hastalığa rastlama oranını tüm popülasyona oranlamak mümkün olmuyor. Ayrıca KTE birçok farklı nörolojik problemin sonucu da olabiliyor. Bu yüzden ekip kesin bir şey söylemekten çekiniyor.

Araştırmacılar deneylerinin daha geniş bir kitle ile yapılması gerektiğini söylüyor. Ayrıca bu sonuçlar temas içeren sporlar yapmakta olan bireyleri ve çocukların ailelerini huzursuz edebilir. Ekip buna sebep olmak da istemiyor. Bu yüzden bu alan üzerine daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söylüyorlar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz