Şubat Ayı Sıcaklıkları Rekor Kırdı!

Geçtiğimiz Şubat ayı kayıtlara en sıcak Şubat olarak geçti! Amerika Ulusal Okyanus ve Atmosfer Bakanlığı’nın yayınladığı yeni raporda dünya genelinde bu yılın Şubat ayı sıcaklık ortalamaları 20.yüzyıl içerisinde kaydedilen Şubat ayı sıcaklık ortalamalarının bir derece üstüne çıkmış durumda.

Bu şubat ayı Arktik denizinde bulunan buzların kapladığı alan  1981-2010 yılları arasında kaydedilen ortalamaların %7 altında bulunuyor ve üstelik 1979 yılından beri bu ortalama en düşük seviyede. Antartika denizinin üstünde bulunan buzların kapladığı alan en düşük altıncı Şubat ayı ortalamasını yakalamış durumda.  Yine bu Şubat ayında kuzey yarım kürede bulunan karlı kaplı alanlar 50 yılın en düşük seviyesindeydi.

Eğer bu haberler size de dejavu yaşamışsınız gibi hissettiriyorsa haklısınız çünkü geçen Ekim ayı şu ana kadarki en sıcak Ekim ayıydı. Geçtiğimiz kış Amerika’nın geçirdiği en sıcak kıştı. Geçen yıl ise kayıtlardaki en sıcak yıl olmuştu.

Geçtiğimiz Şubat ayı sıcaklık rekorlarının kırıldığı peş peşe onuncu ay oldu. Bu Şubat’ta deniz suyu sıcaklığı ortalamaların yaklaşık 0.8 derece üstündeydi. Geçtiğimiz dokuz ay için de yine aynı durum geçerliydi.

Eğer 2016 yılı böyle devam ederse önümüzdeki aylar için de aynı durum geçerli olacak gibi görünüyor.

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir