Süper Kütleli Kara Delikler Sandığımızdan Daha Yaygın

0

Uyarı: Teleskopta nesneler olduklarından yakın görünebilir.

İsterseniz bu yazımızda gökadamızdaki devler hakkında konuşalım. Süper kütleli kara delikler güneşimizden 10 milyar kat daha büyük bir kütleye sahip. Büyük gökadaların merkezinde bulunan bu açgözlü canavarlar anlaşılan o ki sandığımızdan fazla olabilir.

Bu gerçekten çok büyük, fakat yine de Coma (Saç) kümesi adındaki bölgede 2011 yılında bulunan süper kütleli kara deliğin rekorunu kırmak için yeterli değil. Bahsi geçen kara deliğin 21 milyar güneş kütlesine denk gelen devasa bir kütlesi olduğu ölçülmüştü. Şimdiye kadar araştırmacılar binlerce gökada barındıran Coma kümesi gibi bölgelerin bu süper kütleli ağır sıkletleri bulmak için en iyi yer olduğunu düşünüyordu. Fakat bu yeni çalışma ile küçük denizlerde de büyük balıklar olabileceğini gördük.

Yeni keşfedilen kara delik birbirinden bir ışık yılından az bir uzaklıkta olan iki kara delik olabilir.

Nature dergisinde yeni yayınlanan bir makalede araştırmacılar yaklaşık 320 milyon km uzaklıkta bir gökadada 17 milyar güneş kütleli bir süper kütleli kara delik bulduklarını açıkladılar. Astronom ve makalenin ortak yazarı Chung-Pei Ma şöyle açıklıyor: “Coma kümesi gibi zengin gökada grupları çok çok nadirdir ama ortalama büyüklükteki gökada gruplarında bulunan ve NGC 1600 boyutlarında olan oldukça fazla gökada var. Öyleyse şunu sormak gerekiyor: ‘Bu sadece buzdağının görünen yüzü mü?’ Belki de çok daha büyük canavar kara delikler vardır.”

Şaşırtıcı olan bir diğer gerçek ise yeni keşfedilen kara deliğin ikili bir kara delik sistemi ya da birbirinden bir ışık yılından az bir uzaklıkta bulunan iki kara delik olması ihtimali.

Ma şunları ekliyor ” Yıldızlar bir şekilde çok büyük gökadaların merkezinden uzaklaşıyor, yani ya içeri girmeye korkuyor ya da içeri giriyor fakat sonrasında dışarı atılıyor.” Yıldızların kara deliğin kütle çekim etki alanına doğru ilerlememesi aslında gökadanın merkezinde yarışan iki kara delik olduğu anlamına gelebilir.

Ma ve ekibi 2014 yılında başlayan ve buna benzer kara delikler gibi devasa nesneleri incelemek ve ölçmek için yakın büyük gökadaları araştıran MASSIVE isimli bir projede yer alıyorlar. Proje henüz ilk aşamalarında olduğu için keşfedecekleri daha büyük (ya da daha kütleli) şeyler olabilir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz