Sürücüsüz Otomobiller Trafik Kazalarını Nasıl Sonlandırır?

0

trafficjame

Sürüş ölümcüldür. Ulusal Otoyol Güvenliği İdaresi 2015’te Amerika’nın yollarında 32,500 kişinin öldüğünü belirtti. Sürüşü ölümcül yapan şeyler ise aşırı derecede sıkıcı; ilerlemek için sabırla beklemek, diğer araçların önünde veya arkasında yeterli mesafe bırakmak ve sadece bir diğer aracın geçmesine yetecek kadar yer varken kavşağı almak— tüm bunlara rağmen söz konusu olan bölgede yaşananlarda bunları gerçekleştirmek neredeyse imkansız, ayrıca kabalık olarak da görülebiliyor. En iyi zamanlarında bile yorucu ve zevksiz olan trafik, yoğun olduğu zamanlarda ise insanı deli edip, yaşam enerjisini tüketebiliyor. Yani bir anlığına da olsa ideal bir sürüş deneyiminin nasıl olacağını düşünmek hiç de fena olmaz.

Yayıncı ve Youtuber CGP Gray’den gelen ve Jalopnik’te yayınlanan kısa videoda, Gray trafik kazalarının hatalı bilgiden kaynaklı bir sorun olduğunu açıklıyor: Işık yeşile dönüyor, sürücüler aynı anda birlikte hareket etmek yerine sırayla gaza basıyor. Bu insanların dikkat ve tedbirleri dışında yaptıkları bir hareket; aracımıza diğer araçların hız değişiminin direkt bilgisi ulaşmadığı için, gözlemlediğimiz kadarı ile hareket ve mesafeyi doğru olarak ayarlamaya çalışıyoruz. Bu yolculuk açısından fazlasıyla verimsiz ve şu an için yapabileceklerimizin en iyisi olsa da, insanlığın en iyisi olmak zorunda değil, kesinlikle değil.

CGP Gray sürücüsüz otomobillere inancını koruyor, özellikle bu araçların arasında gerçekleşebilecek koordinasyona. Eğer arabalar birbirleri ile konuşabilseydi, hepsi aynı anda hızlanabilirdi, aynı zamanda mesafeyi de güvenli tutarak çok daha akıcı bir deneyim sunabilirdi. Bu en azından muhteşem bir gelecek görüşü ve trafiğin doğasına bir tepki. Sürücüsüz otomobillerin yollara getireceği yeni zorlukları bilmiyoruz, yine her şeyin kusursuz çalıştığı bir geleceği hayal etmek çok güzel.

CGP Gray’in videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:


Alphan Kamçıcı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz