Ana Sayfa HAYVANLAR T. Rex Çok Uzun Süre Yürüyor Olabilirdi

T. Rex Çok Uzun Süre Yürüyor Olabilirdi

0
733
Sanatçının 77 milyon önce Kanada Alberta'daki hayatı betimlediği bu görüntüde tiranozor Daspletosaurus, genç bir boynuzlu Spinops'u avlıyor. Yetişkin bir Spinops müdahale etmeye çalışıyor ve bir Coronosaurus uzaktan izliyor. Canlandırma: Julius Csotonyi

Bu tepe yırtıcılar belki hızlı değillerdi fakat dayanıklıydılar.

Yeni araştırmaya göre Tyrannosaurus rex, kaçan avlarını uzun bacaklarıyla durmak bilmeden kovalayarak, belki de dünyanın ilk uzun yürüyüşçüsü olmuştu.

Bilim insanlarının keşfettiği üzere yürümek, tiranozorlar gibi büyük dinozorlar için enerji verimliliği sağlayan bir avlanma stratejisi olmuş olmalı.

T. rex ve diğer teropodlar veya et yiyen dinozorlarda yürüme ile koşmayı daha iyi anlamak isteyen bilim insanları; 71 teropod türünden 93 tekil dinozora ait nispi uzuv boyutları, duruş ve vücut kütlesi gibi değerleri ölçmüşler ve bu etmenlerin, hayvanların ulaştığı en yüksek hızlarda nasıl etki göstermiş olabileceklerini hesaplamışlar.

Uzun bacaklar bazı teropodların hızlı koşmasını sağlasa da, durumun her zaman böyle olmadığı bulunmuş. T. rex gibi çok büyük dinozorlarda, uzun uzuvlar farklı bir avantaj getirmiş. Daha hızlı bir hayvan yorularak kovalamacayı bırakırken, bu yırtıcı ise daha düşük fakat istikrarlı bir hızda kovalamacaya devam ediyor olabilirmiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here