T. Rex Hanedanlığı, 125.000 Nesilden Fazla Sürmüş Olabilir

0
78
3 boyutlu bir T. rex canlandırması. Eser: Orla/iStock

Tiranozor rex yaklaşık 66 ila 68 milyon yıl önce, Kretase döneminde yaşayan uç bir yırtıcıydı. Fakat bilim insanları, toplamda ne kadar T. rex gelip geçtiğini hiç hesaplamamıştı; ta ki şimdiye kadar. Araştırmacıların yaptığı yeni bir çalışmada, bu tiranvari dinozorlardan 2,5 milyar tanesinin tarih boyunca Dünya’da gezmiş olabileceği tahmin ediliyor. Dev canlılar için dev bir bolluk…

Herhangi bir zamanda ise sadece 20.000 civarı Tiranozor rex yaşadığı tahmin ediliyor. Fakat araştırmaya göre bu dehşetli devler, Kuzey Amerika’da inanılmaz derecede uzun bir süre yaşamış: 1,2 ila 3,6 milyar yıl kadar. Dolayısıyla bu dünyevi düzlemden yaklaşık 127.000 T. rex neslinin geçtiğini düşünen araştırmacılar, toplam sayının 2,5 milyar olabileceğini tahmin ediyor.

California Üniversitesi Taşılbilim Müzesi müdürü ve çalışmanın baş yazarı Charles Marshall, “Bu sayılar bir sürü çene demek” diyor. “Bir sürü diş, bir sürü pençe…”

Bahsedilen rakam her ne kadar türünde ilk olsa da, kesin bir cevap sunmuyor. Araştırmacıların yürüttüğü bu tahmin, aslında geniş bir hata payı barındırıyor. Toplam popülasyonun, 140 milyondan 42 milyara kadar değişebileceği düşünülüyor.

Bütün bu belirsizlik, bilim insanlarının çok sayıda bilinmezle çalışmasından kaynaklanıyor. Araştırmacıların toplam T. rex miktarına ulaşması için, ilk olarak sürüngenlerin bu tiran kralı üzerinde yapılan araştırmaları derlemesi gerekmiş. Yapılan en iyi tahminlerde, her bir T. rex‘in yaklaşık 28 yıl yaşadığı öne sürülüyor. Araştırmacılar, cinsel olgunluğa hemen hemen 15,5 yılda ulaşan bu dinozorlarda bir neslin yaklaşık 19 yıl sürdüğünü hesaplamış.

Ekologlar, bir hayvan ne kadar büyük olursa, popülasyon yoğunluğunun da o denli düşük olmaya eğilim gösterdiğini biliyor. Bu ilişkiyi mevcut formüller yardımıyla modelleyen ve tam boyuta erişmiş bir T. rex‘in yaklaşık 6,8 ton tuttuğunu hesaba katan bilim insanları, her 109 km²’ye yaklaşık bir T. rex düştüğünü kararlaştırmış. Çalışmaya göre bu hesap, ABD’nin Kaliforniya eyaletinin boyutundaki bir alanda yaklaşık 3.800 T. rex‘e veya Vaşington eyaleti gibi bir yerde sadece iki bireye denk düşüyor.

Eğer 2,5 milyarlık bu toplam popülasyon istatistiği doğruysa, o halde her 80 milyon Tiranozor rex‘ten sadece bir tanesinin fosili bulunmuş olmalı.

Marshall’ın dediğine göre eğer toplam sayı 2,5 milyon olsaydı, T. rex‘i hiç keşfetmemiş olabilirdik.

 

 

 

 

Yazar: Hannah Seo/Popular Science. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here