T-Rex’in Yeni Keşfedilen ve İsmini Ölümden Alan Büyük Kuzeni

0
1268

Bilim insanları, Tyrannosaurus rex ile yakın akraba olan ve yaklaşık 80 milyon yıl önce Kuzey Amerika ovalarında gezen yeni bir tür keşfettiklerini duyurdu.

Thanatotheristes degrootorum (Yunancada “Ölüm Orakçısı”) adı verilen bu türün, T. rex ailesinin Kuzey Amerika’nın kuzey bölümünde keşfedilen en eski üyesi olduğu ve yaklaşık sekiz metre uzunluğunda olabileceği düşünülüyor.

Kanada’daki Calgary Üniversitesi’nde dinozor paleobiyolojisi yardımcı profesörü olan Darla Zelenitski, “Bu tiranozorun ne olduğunu belirten bir isim seçtik. Çünkü kendisi, zamanında Kanada’da yaşayan en büyük yırtıcıydı” diyor. “Lakabı, Yunan mitolojisinde ölüm vücut bulmuş hali anlamına geliyor.”

Steven Spielberg’in 1993 yapımı Jurassic Park filmiyle ölümsüzleşen ve dinozor türlerinin en meşhuru olan T. rex, avlarını yaklaşık 66 milyon yıl önce kovalamış olsa da; Thanatos’un tarihi en az 79 milyon yıl öncesine dayanıyor.

Calgary’de doktora öğrencisi olan Jared Voris’in keşfettiği numune, Kanada’da 50 yıl sonra bulunan ilk tiranozor türü olma özelliğini taşıyor.

Çalışmanın ortak yazarı Zelenitski, “Göreceli olarak konuşursak, çok az tiranozorid türü var” diyor. “Bu büyük uç yırtıcılar, besin zincirinin doğası sebebiyle otobur ya da bitki yiyen dinozorlara göre nadirdi.”

Sanatçının, Thanatos’un kafasına dair izlenimi. (Julius Csotonyi/Calgary Üniversitesi/Royal Tyrrell Müzesi/AFP)

Çalışmada; Thanatos’un, Birleşik Devletler’in güneyinde yaşamış olan daha ilkel tiranozorlara benzer şekilde, uzun ve derin bir burnunun olduğu bulunmuş.

Araştırmacılar, tiranozorların kafatası şekillerine yönelik bölgeler arasında görülen bu farklılığın, beslenme farklılıklarından kaynaklanabileceğini ve o zaman mevcut olan avlara bağlı olabileceğini öne sürüyor.

Çalışma, Cretaceous Research bülteninde yayınlandı.

 

 

 

 

AFP/Çeviri: O. Zaloğlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here