Tansiyon Kontrolünde Hangisi Daha İyi? Aynı İlacın Daha Fazlası mı Yoksa İlave İlaç mı?

0
80
Fotoğarf: stockvisual/iStock

Sadece Amerika’da yaklaşık 34 milyon kişinin tansiyonu, bu kişiler ilaç almasına rağmen hâlâ çok yüksek. Yapılan yeni bir çalışma, tansiyonu düşürme ve gelecekteki sağlık sorunlarının tehlikesini azaltma bakımından bu kişiler ile doktorlarına yardımcı olabilir.

Ülke çapında ABD Gaziler İdaresine bağlı hastanelerde iki yıl boyunca tedavi gören 65 yaş üstü yaklaşık 179.000 gazinin verilerini inceleyen araştırmacılar, hastaların halihazırda kullandıkları bir ilacın dozunun en yükseğe çıkarılması halinde, bu kişilerin söz konusu ilaçları kullanmaya devam etme olasılığının arttığını keşfetmişler. Araştırmacılar ayrıca her iki stratejinin de tansiyonu düşürdüğünü fakat yeni bir ilaç eklemenin, (hastaların bazıları yeni ilaca devam edememesine rağmen) mevcut bir ilacın dozunu artırmaya göre çok düşük bir avantaj sunduğunu bulmuşlar.

Araştırmacılar nihayetinde bulguların, yeni ilaç tedavisine başlanmasına rağmen tansiyonları yüksek kalan hastalar ile hekimler arasındaki münakaşaya katkı sağlayabileceğini düşündüklerini aktarıyor.

Michigan Üniversitesi ve ABD Gaziler İdaresi Ann Arbor Sağlık Sisteminde çalışan araştırma takımının elde ettiği bulgular, bugün Annals of Internal Medicine bülteninde yayımlandı. Çalışmada, başlangıçtaki sistolik kan basıncı 130 mm Hg’nin üzerinde olan hastalara odaklanılmış.

 

 

 

 

Yazar: Kara Gavin/Michigan Üniversitesi Tıp Fakültesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here