Şık tasarım ve zengin özellikler bir arada

0

Huawei’nin üst sınıf kategorisi için ürettiği Nova 11, amiral gemisi segmentine ait pek çok özelliği bünyesinde barındırıyor.

Huawei Nova 11; 6,88 mm inceliğindeki kasası ve genel olarak zarif hatlarıyla kolayca dikkat çekiyor. 2412 x 1084 çözünürlüklü, 120Hz tazeleme hızıyla donatılmış 6,78 inç OLED düz kenarlı ekran, konforlu tutuş için 11 mm’ye kadar yuvarlatılmış köşe yarıçapına sahip ve 66°bükülme açısı sayesinde mükemmel bir tutuş hissi ve görsellik sağlıyor. Ekranın göze hoş gelmesinin bir sebebi de 1,59 mm’lik ultra dar yan çerçeveler. Bu sayede Nova 11’in düz kenar ekranı ideal bir orana ulaşıyor ve tamamen ekrana odaklanmak mümkün oluyor. Tabii ekranın P3 geniş renk gamına sahip olması da bu konuda dikkate değer bir başka nokta. Tüm bunları topladığınızdaysa gerek telefon kullanımı gerekse video izleme sırasında tatmin edici bir görüntü kalitesi ortaya çıkıyor. Huawei mühendislerinin, uzun süreli kullanımda göz yorgunluğuna karşı telefona entegre ettiği dikkate değer bir başka özellikse düşük ışık koşullarında bile göz yorgunluğunu azaltan 1440 Hz yüksek frekanslı karartma kontrolü.

Kamera özellikleri

Huawei son dönemde ürettiği telefon modelleri itibariyle DSLR makineleri aratmıyor. Nitekim Nova 11 de bu konuda çok başarılı. İster selfie ister grup fotoğrafında XD Portre Algoritması ile dokulu portre elde edebilirsiniz. Fakat Nova 11’deki en hoşumuza giden kamera özelliklerinden birinin Ultra Geniş Selfie olduğunu söylemeliyiz. Bu özellik basitçe söylemek gerekirse özçekim sırasında grubun kenarlarında kalan kişilerin görüntüsünde ortaya çıkan geometrik bozulmayı ortadan kaldırıyor. 60 MP çözünürlüklü ön kamera 4K video çekimi ve 100°’lik ultra geniş açısı ile pratikte çok işinize yarıyor. 50 MP Ultravision özellikli ana kameradaki XD Portre özelliği sayesindeyse göze hoş gelen bir arka plan bulanıklığı (bokeh) elde ediliyor. Bu anlamda pahalı SLR makinelerdeki portre objektiflerinin sunduğuna benzer bir etki elde etmek mümkün Ayrıca RYYB filtre dizisine sahip ana kameranın F/1,9 olması, kameranın loş ışıkta bile net ve aydınlık fotoğrafla çekebilmesi için anahtar rol oynuyor. Başarılı bir fotoğrafın temel özelliği elbette doğru ve hızlı netlemedir. Nova 11’de bunun için QPD Tam Piksel Hassas Odaklama, Lazer Odak Sensörü ve 10 kanal Renk Sıcaklık Sensörü gibi oldukça gelişmiş özellikler bulunuyor. 8 MP çözünürlüklü, 112° ultra geniş açı⁠ ve 2 cm’ye kadar yakın çekim mesafesine sahip makro kamera ise size ilginç hatta büyüleyici bir dünyanın kapılarını açabilir.

 

Huawei Nova 11’in arka plan bulanıklığı sayesinde göze hoş gelen portre fotoğrafları mümkün.
2 cm’den fotoğraf çekmenizi sağlayan makro çekim özelliği size yeni bir dünyanın kapılarını açacak.

Pil ve diğer özellikler

Huawei Nova11’in inceliğine ve modern çizgileri dikkate alındığında 4500 mAh kapasiteli bir pile sahip olduğuna inanmak güç. Huawei, telefona sadece yüksek kapasiteli bir pil koymakla kalmamış; başka bazı markalara ait modellerin kutusundan şarj adaptörünün çıkmadığı günümüzde, 66W gibi yüksek güçlü bir adaptörü de kutuya eklemiş. Dahası sadece 31 dk gibi bir sürede telefonun tamamen şarj olması mümkün. Eğer oyun oynamayı seviyorsanız Nova 11’i de seveceksiniz. Huawei mühendislerinin geliştirdiği Nova Game Engine teknolojisi, dokunma gecikmesini %5 azaltırken pil ömrünün azalmasına engel oluyor ve sıcaklığı kontrol altında tutuyor. 161.29 mm × 74.96 mm × 6.88 mm ölçülerindeki telefon sadece 168 gr ağırlığında, 8 GB belleğe ve 256 GB depolama alanına sahip. Şu ana kadar anlattığımız özellikler Nova 11’e aitken yeni Nova ailesinde Nova 11 Pro ve Nova 11i olmak üzere iki model daha bulunuyor. En üst sınıftaki Nova 11 Pro, çift ön kamera, 2652 x 1200 ekran, 0,7-5x selfie yakınlaştırma, Kunlun cam, vegan deri tasarımı ve 100W’lık şarj adaptörü gibi özelliklerle öne çıkıyor.

Nova 11 ailesinin üst modelinde kullanılan vegan deri, telefona çok farklı bir görünüm sağlıyor.

Uygulama mağazası

Huawei Nova 11, Android temelli bir işletim sistemi kullanıyor. Uygulama mağazası olarak ise telefonda Huawei AppGallery karşımıza çıkıyor. Bu uygulamada başta banka uygulamaları olmak üzere Türkiye’deki en popüler (alışveriş, seyahat vs. uygulamalar) resmi olarak yayınlanmış durumda ve sürekli güncelleniyor. Whatsapp, Facebook, Instagram, Spotify ve Netflix gibi uygulamaları doğrudan AppGallery üzerinden indirerek güncelleyebilirsiniz. Gmail ya da YouTube gibi uygulamaları içinse kullanabileceğiniz başka uygulamalar var. Bunlar arasındaki en yaygın seçenek ise GBox uygulaması (gerekli izinleri vermeyi unutmayın). Reklamsız ve güvenilir bir uygulama olan GBox’ı AppGallery’den yükledikten sonra gelen pencerede örneğin Youtube’u seçip Google hesabınıza giriş yapmanızın ardından Youtube, Gmail, Google Drive, ya da Google Maps gibi yaygın kullanılan Google servislerini yükleyebiliyorsunuz. GBox’ın desteklediği uygulama sayısının sürekli arttığını da belirtelim. Ayrıca telefondaki Huawei Cloud/Drive uygulaması ile 5 GB’lık ücretsiz bir depolama alanının sunulduğunu belirtelim.

Sonuç

Huawei, genel özellikleri itibariyle Nova serisinin en yeni modelleri olan Nova 11 ve Nova 11 Pro ile bu serinin amiral gemisi sınıfında olduğunu ilan ediyor. Nova 11, modern çizgilere sahipken Nova 11 Pro daha özgün bir telefon isteyenlere hitap ediyor. Gerek tasarım gerekse kamera performansı açısından her iki modelin de benzer fiyat kategorisindeki modellerden önde olduğunu söyleyebiliriz. Siyah, yeşil ve altın renk seçeneklerine sahip olan Huawei Nova 11 hakkında daha fazla bilgi için https://consumer.huawei.com/tr/phones/nova11/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Huawei Nova 11 ile çekilmiş örnek fotoğraflar

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz