Tavşan DNA’sının Eklendiği Ev Bitkisi, Havadaki Zehirli Maddeleri Emiyor

1

Eviniz; soluduğunuz havaya karışan formaldehitten kloroforma kadar her şey ile, muhtemelen zehirli bir madde yuvası.

Ev bitkilerinin, havadaki zehirli maddelerin bazılarını ortadan kaldırabildiği biliniyor; fakat bitkilerin giderdiği zehirli madde miktarı çok fazla değil. Uzmanlar, evinizdeki havayı zehirli maddelerden etkili bir şekilde arındırmak için, muhtemelen her 10 metrekareye iki büyük ev bitkisi koymanız gerektiğini tahmin ediyorlar.

Şimdiyse Washington Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, yaygın bir ev bitkisine biraz DNA ekleyerek, bitkinin arındırma gücünü artırabildiklerini keşfetmişler. Bahsi geçen DNA ise, tavşandan geliyor.

Araştırma takımı, Perşembe günü Environmental Science & Technology bülteninde yayınlanan bir çalışmada; memelilerde bulunan CYP2E1 genini, salon sarmaşığı bitkisine nasıl eklediklerini anlatıyorlar. Bu gen, evlerde yaygın şekilde bulunan pek çok zehirli maddeyi parçalayan bir enzim kodluyor. Söz konusu zehirli maddeler arasında benzen ve kloroform da yer alıyor.

Araştırmacılar, tavşan CYP2E1’ini bitkinin genomuna ekledikten sonra, yetişmekte olan bitkiyi kapalı bir kabın içine yerleştirmişler. Ardından, benzen veya kloroform gazını kaba aktarmışlar. Değiştirilmemiş bitki içeren veya hiç bitki içermeyen diğer kaplar ise kontrol grubu olarak kullanılmış.

Üç gün sonra, tavşan DNA’sı ile değiştirilmiş bitkilerin bulunduğu kaplardaki gaz yoğunlukları önemli oranda düşmüş. Araştırmacılar sekiz gün sonra, kloroformu zar zor tespit eder hale gelmişler. Ancak, içinde değiştirilmemiş bitkiler bulunan veya hiç bitki bulunmayan kaplardaki zehir madde yoğunluğu, hiç değişiklik göstermemiş.

Araştırmacılar, bir evin havasındaki zehirli maddeleri; değiştirilmiş salon sarmaşığı bitkisini içeren biyolojik bir süzgeç ile giderebileceklerine inanıyorlar. Üstelik bu süzgecin, ticarî bir parçacık süzgeciyle aynı oranda verim göstereceğini düşünüyorlar.

Böyle bir süzgecin, ticarî benzerine göre ne gibi faydalar sunacağı henüz belli değil; daha ucuz olacak, daha uzun süre dayanacak mı veya çevre için daha iyi olacak mı? Fakat tüm bu yönlerden iki süzgeç de birbirinin aynısı olsa bile; tavşan DNA’sı olan bir bitkinin, evinizin havasını temizlemeye yardımcı olduğunu söyleyebilmek çok güzel olurdu.

 

 

 

 

Futurism

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz