Tavuk Olmadan Nasıl Yumurta Alınır?

0

Teknoloji adeta olağanüstü bir mecra. Geçmişte imkansız olarak düşünülen birçok şeyin mümkün olduğunu gördükçe , şu deyimi sıklıkla duymaya başlarız ’’ Gelecek aslında tam da bulunduğumuz anda.’’ (The future is now– geçmişte hayal edilen şeyin şu ana gerçekleştiğini belirtmek için kullanılan söylem.)

Popular Science ve XPRIZE Ekibi’nin Future First isimli video serileri ile teknolojiyi keşfetmeye hazır olun!
Future First’ün 16. Bölümü’nde, kısaca modern tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin günümüzde eskiye nispeten nasıl değiştiğine dair bir göz atacağız.


Future First: The Future of Food paylaşan: PopSci

Modern tarım; zaman zaman çevreye, toplum sağlığına veya hayvanların yaşam kalitesine kadar tehlike arz edebiliyor. Ne var ki , bilimin öncülüğünde et ve hayvansal gıdaların (süt, yumurta gibi) türevlerini-ya da birebir aynılarını- üretmek mümkün. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan New Harvest’ın CEO’su Isha Datar ‘’hayvansal bilimler ve biyo-ekonomi’’* üzerinde çalıştıklarını ve bunun gıda endüstrisinin geleceğini nasıl şekillendireceğinden sıkça bahsediyor.

*hayvansal bilimler ve biyoekonomi-post-animals and bioeconomy: herhangi bir şekilde et,süt,yumurta ve jelatin içermeyen, (akademik çalışma alanı olarak) hücresel tarım yöntemleri desteğinde hayvansal gıdaların üretimi


Çeviren: Dilan Köse

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz