Tazmanya Kaplanının Yavruları, Kurt Yavrularına Çok Benziyordu

0
Yapılan micro-CT taramaları, Tazmanya kaplanlarının kesedeyken köpeklere benzediğini ortaya çıkarmış.

Tazmanya kaplanı (thylacine) ile kurtlara ait kafataslarının, micro-CT taramaları ve dijital yeniden yapılandırma yoluyla erken gelişim dönemleri ve yetişkinliğe kadar karşılaştırılması; Tazmanya kaplanının hem yetişkinlikte, hem de yeni doğduğu sırada ve gençlikte kurtları andırdığını ortaya çıkarmış.

Melbourne Üniversitesi’nde çalışan Profesörü Andrew Pask, “İlginç bir şekilde Tazmanya kaplanının yavruları, kurt yavrularına diğer yakın akraba keselilerden daha fazla benziyormuş” diyor.

Flinders Üniversitesi ve Victoria Müzeleri ile yapılan bu ortak çalışma; Tazmanya kaplanının ve kurtların genomlarında, gelişim esnasında kafatasına ait kök hücreleri etkileyen benzer yönergelerin evrimleştiğini gösteren önceki bulguları tamamlıyor.

Nesli tükenen Tazmanya kaplanına ait bir video görüntüsü. Avustralya Ulusal Film ve Ses Arşivi

Bilim insanları, farklı hayvanların ekosistemde benzer yerler işgal ettiği için benzer görünecek şekilde evrimleştiğini bilse de, hayvanların nasıl yakınsak evrim geçirdiğini; özellikle de erken gelişim dönemlerine yön veren unsurları henüz açıklayamamışlardı. Yeni çalışma, hayvanların nasıl belli bir görünüm kazanacak şekilde geliştiğine ve bu şeylerin gelişimin hangi aşamasında gerçekleştiğine yönelik yeni fikirler sunuyor.

Melbourne Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz