Telefonunuz Bir Köprünün Ne Durumda Olduğunu Gösterebilir

0
Fotoğraf: Maarten van den Heuvel

Golden Gate Köprüsü’nün iyi durumda olduğunu bilmek ister miydiniz? Bunun için bir cep telefonu uygulaması olabilir.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde (MIT) çalışan araştırmacıların da yer aldığı yeni bir çalışmada, taşıtlara yerleştirilen özel yazılımlı cep telefonlarının köprüden geçildiği sırada faydalı yapısal bütünlük verileri toplayabileceği gösteriliyor. Bu sayede telefonlar, köprülere yerleştirilen algılayıcı setlerine karşı daha ucuz bir alternatif oluşturuyor.

MIT Algılayan Şehir Laboratuvarı’nın müdürü ve bulguların özetlendiği yeni makalenin eş yazarı Carlo Ratti, “Temel bulgu, cep telefonuyla toplanan ivmeölçer verilerinden köprülerin yapısal sağlığı hakkında bilgi çıkarılabiliyor olması” diyor.

Araştırmanın bir kısmı Golden Gate Köprüsü üzerinde yürütülmüş. Çalışmada cep telefonlarının, köprüdeki titreşimler hakkında sabit algılayıcıların derlediği türden bilgileri yakalayabileceği gösterilmiş. Araştırmacılar ayrıca bir yol köprüsünün yaşına bağlı olarak, mobil cihazla takip yapmanın köprünün ömrünü yüzde 15 ila 30 oranında uzatabileceğini de tahmin ediyor.

“Elde edilen sonuçlar, akıllı telefonlar ile toplanan dev boyutlu ve ucuz veri setlerinin mevcut ulaşım yapılarının sağlık takibinde önemli bir rol oynayabileceğini gösteriyor” diyor araştırmacılar.

Çalışma Nature Communications Engineering bülteninde yayımlandı.

 

Yazar: Peter Dizikes/MIT. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz