Televizyon Kumandanız, Tuvaletinizden 20 Kat Daha Kirli Olabilir

0

İngiltere’de ScS adlı bir mobilya şirketinin yaptığı araştırma, televizyon kumandanızın tuvaletinizden 20 kat daha kirli olabileceğini gösteriyor.

Televizyon kumandası, elimize almadan önce pek düşünmediğimiz bir nesne. Fakat yapılan yeni bir araştırma, elinizi televizyon kumandasına uzatmadan önce iki defa düşünmenize neden olabilir.

Bu çalışmada araştırmacılar, evde bulunan çeşitli nesneleri küf, maya ve bakteri yönünden analiz etmişler. Bu eşyaların arasında televizyon kumandası, çöp kutusu kapağı, oturma odasındaki halı ve tuvalet oturağı da dahilmiş.

Analiz sonuçlarına göre televizyon kumandası, evdeki en kirli eşya çıkmış. Bakteri ve maya seviyesi, her cm2 için 290 KOB (koloni oluşturan birim) çıkmış. Ayrıca, küf oranı da oldukça yüksekmiş.

Televizyon kumandasındaki bakteriler
Tuvalet oturağındaki bakteriler

Karşılaştırma yapıldığında, tuvalet oturağının her cm2′sinde 12.4 KOB çıkmış ve küf seviyesi oldukça düşükmüş.

ScS çalışanı Dale Gillespie, “Araştırmamızın sonuçları şok ediciydi. Özellikle televizyon kumandasının aşırı derecede bakteri, maya ve küf barındırdığını gördük” diyor. “Televizyon kumandasının; temizlik yaparken sıklıkla ihmal ettiğimiz bu eşyanın, evimizdeki en kirli eşya olabileceğini görmüş olduk. Kumandaların bu denli kirli olabileceğini görmek şok edici. Hele ki bu eşya, insanların ve çocukların her gün kullandığı bir eşya iken. Şu andan itibaren herkes, bu eşyanın düzenli temizliği için gereken özeni göstermeli.”

Bu araştırmadan önce de kol saatlerinin ne kadar kirli olduğu ortaya çıkarılmıştı.

Tic Saat’te çalışan araştırmacılar, akıllı bilekliklerin tuvaletten 8 kat daha kirli olduğunu tespit etmişti.

 

 

 

 

Shivali Best/The Mirror

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz