Tesla’nın büyük duyurusu Powerwall: Ev için pil

0

Tüm eve güç sağlayacak bir pil piyasaya yakında çıkabilir mi? Elon Musk öyle diyor. Dahası, Musk, bu buluşun dünyayı değiştireceğini öne sürüyor.

Haftalardır Tesla’nın yeni bir duyuru yapacağına ilişkin söylentiler dolaşıyor, herkes elektrikli oto firmasından bilgi kırıntısı toplamaya çalışıyordu. Firmanın CEO’su Elon Musk “enerji denkleminin kayıp halkası” olarak tanımladığı “Powerwall Tesla Ev Bataryası” ürününü nihayet duyurdu. Tesla bu anı yıllardır planlıyordu. Şirket 2014’te pil üreticisi Gigafactory’yi kurdu ve 2020’de muazzam miktarda pil üretmeyi planlıyor. Hedefleri tüm dünyada 2013’te üretilen sayıdan daha fazla pili bir yıl içinde üretmek.

Musk, “Mevcut bataryaların sorunu, hepsinin kötü olması,” diyor. Aslında yanlış da değil. Günümüzün bataryalarının çoğu pahalı ve verimsiz; şarjlarını sadece belli bir süre koruyabiliyor. Piyasadaki güneş enerjisi depolama çözümleri ise çok pahalı. Oysa Tesla, Powerwall’un 10 kW/s versiyonunu bu yaz aylarında 3.500 dolara piyasaya sürecek. Dokuz adede kadar Powerwall birbirine bağlanabiliyor ve küçük ticari uygulamalar için kullanılabiliyor. İç ve dış mekana monte edilebilen Powerwall şu anda 7 ve 10 kW/s olmak üzere iki modele sahip. İkisi de 100 kilo ağırlıkta ve 130 x 83 x 18 cm boyutlara sahip.

Şirket Powerwall’un güneş çiftlikleri ve büyük şirketler için Powerpack adlı daha büyük bir sürümünü de hazırlıyor. Musk, tüm dünyada 2 milyar adet Powerpack olsa, her şeyin pille çalıştırılabileceğini söylüyor ve yenilenebilir enerjiyle doldurulan pillere geçişin “yapmamız gereken, yapabileceğimiz ve yapacağımız” bir şey olduğunu ekliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz