Timsahlar, Dinozorlar Döneminden Beri Neden Çok Az Değişti?

0
Bir timsah. Pxhere

Bristol Üniversitesi’nde çalışan bilim insanlarının yaptığı yeni araştırma, çevresel değişimlerle kontrol edilen evrimsel bir ‘dur-kalk’ kalıbının, timsahların dinozor devrinden bu yana neden çok az değiştiğini açıklayabileceğini gösteriyor.

Günümüzdeki timsahlar, yaklaşık 200 milyon yıl önceki Jura döneminde yaşamış olan timsahlara çok benziyor. Ayrıca, günümüzde hayatta olan çok az tür var; sadece 25 tane… Kertenkeleler ve kuşlar gibi diğer hayvanlar, hemen hemen aynı dönemlerde binlerce türden oluşan bir çeşitliliğe ulaşmış.

Tarih öncesi dönemde, bugün görmediğimiz timsah tipleri de yaşamış; bunlar arasında dinozorlar kadar büyük devler, bitki yiyenler, hızlı koşanlar ve denizde yaşamış yılana benzer tipler de varmış.

İki gün önce Nature Communications Biology bülteninde yayımlanan yeni araştırmada bilim insanları, timsahların ‘kesintili denge’ olarak bilinen bir evrim kalıbını takip ettiğini açıklıyor.

Timsahların evrim hızları genel olarak yavaşmış fakat arada sırada, içinde yaşadıkları çevre değiştiği için daha hızlı evrimleşmişler. Yeni araştırma, iklim daha sıcak olduğu zaman timsahların evriminin hızlandığını ve vücut boyutlarının arttığını öne sürüyor.

Bristol Üniversitesi Coğrafi Bilimler Fakültesi’nde çalışan baş yazar Dr. Max Stockdale şöyle aktarıyor: “Yaptığımız analizde bir makine öğrenim algoritması kullanarak, evrim hızlarını tahmin ettik. Evrimsel hız, belirli bir zaman dönemi boyunca meydana gelen değişim miktarına deniyor ve bunu, fosillerden yaptığımız ölçümleri karşılaştırıp ne kadar eski olduklarını hesaba katarak anlayabiliyoruz.”

Bulgular, timsahların sınırlı miktardaki çeşitliliğinin ve belirgin evrim noksanlıklarının, yavaş bir evrim hızının sonucu olduğunu gösteriyor. Görünüşe göre timsahlar, çok verimli ve hayatta kalmak için değişmeye ihtiyaç duymayacakları kadar çok yönlü bir vücut planına ulaşmışlar.

Bristol Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz