Titan’ın Nehir Haritası, ‘Yusufçuk’un Tortu Yolculuğuna Yardımcı Olacak

0
125
Cassini uzay aracından gelen bu radar görüntüsü, Titan'ın sıvı metan ile etandan oluşan nehirlerini ve akarsu kollarını gösteriyor. Görüntü: NASA/JPL

Cornell Üniversitesi öncülüğünde çalışan bir araştırma takımı, gelecekte yapılacak uzay keşiflerini de göz önünde bulundurarak Titan’daki sıvı metan nehirleri ile akarsu kollarını gösteren nihai haritaları yayımlamış. Haritalar, Dragonfly (Tür. yusufçuk) uzay aracının 2030’larda gerçekleştirmesi beklenen seferine içerik sağlamaya yardımcı olabilir. Titan’daki metan nehirleri, NASA’nın son Cassini göreviyle görülmüştü.

Nehir haritaları ve bunların hassas detayları, The Planetary Science Journal bülteninde yayımlandı. Çalışmada haritalara ek olarak, (Cassini’yle görülen şeylere benzeyen) düşük kaliteli radar verileri kullanılarak Dünya’daki nehirlerin analiz edilmesiyle neler öğrenilebileceği de inceleniyor.

Titan’ın gölleri, nehirleri ve akarsularında, Dünya’daki sular gibi sıvı metan ile etan bulunuyor. Fakat bu kanallar ile (büklümleri ve dal benzeri kıvrımlarının da dahil olduğu) özelliklerinin anlaşılması, uydunun tortu aktarım sisteminin nasıl işlediğinin ve altta yatan yerbilimin öğrenilmesinde anahtar önem taşıyor.

Sanat ve Fen Bilimleri Fakültesinde yardımcı gökbilim profesörü olan Alex Hayes, “Bu kanal sistemleri, Titan’ın tortu nakil güzergâhlarının kalbi konumunda” diyor. “Organik maddenin Titan yüzeyinde nasıl gezdiğini gösteriyor ve bu maddenin tektonik ve hatta belki de kirovolkanik yeryüzü özellikleri civarında nasıl yoğunlaşabildiğini belirtiyor”

“Üstelik bu maddeler ya Titan’ın sıvı sudan oluşan iç okyanusuna gidiyor, ya da yüzeye aktarılan sıvı suyla karışıyor olabilir.”

 

 

 

 

Yazar: Blaine Friedlander/Cornell Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here