Trove, Mücevheratınızı ve Sonrasında Her Şeyinizi 3B Yazıcı İle Üretmek İstiyor

0

Mücevher alışverişinin oldukça sıradan bir işleyişi vardır. Bir mücevher almaya gittiğinizde ya mücevherat dükkânında bulunan ürünü alırsınız ya da kuyumcu ile birlikte özel bir tasarım üzerine çalışırsınız. İkinci seçenek elbette daha pahalıya mal olan yöntem.

İş dünyasına yeni atılan Trove isimli şirket ise bu durumun değişmesini istiyor. 3B yazıcı tekniğinin kullanılarak mücevheratın üretildiği şirkette bütün ürünler kişiye özel ve tüketici tarafından şekillendiriliyor.

Trove’un iş mekanizması ise gayet basit: İnternet sitesine giriş yapıyorsunuz, kişiselleştirmek istediğiniz baz mücevher modelini seçiyorsunuz (yüzük veya kolye gibi), sonrasında ise ürününüzü şekillendiriyorsunuz. Bu özelliği, Trove’u Shapeaway gibi 3B mücevher satan diğer şirketlerden ayıran yönü; ürünleri kişiselleştirebiliyorsunuz.

Sipariş tamamlandığında, tasarlanan ürünün 3B yazıcıdan çıktı alınmış hâli müşteriye gönderiliyor ve müşterinin ürünün tam olarak istediği gibi olup olmadığı konusunda emin olması sağlanıyor. Eğer müşteri onaylarsa, aynı 3B modelleme, metalin şekillendirileceği bal mumu kalıbı oluşturmak için kullanılıyor. Daha sonrasında ise isteğe bağlı olarak bronz, gümüş veya farklı ayarlarda altın kullanılarak ürün üretiliyor.

Sistem aynı zamanda Trove’un üretim maliyetlerinin de düşmesine katkı sağlıyor. En ucuz modeli 40 ABD Doları’nın hemen altında bir fiyata sahip olan (bronz bir yüzük) şirket, kullanılan metale bağlı olarak 1200 ABD Doları’nı aşan ürünler de üretebiliyor.

3B yazıcıların kullanılması Trove’a yeni tasarımları tekrar tekrar üretmede ve denemede de oldukça kolaylık sağlıyor. Gelecek tasarımlardan biri Kimberly Falks işbirliği ile üretilecek ve bu tasarımda dijital gürültü tekniği kullanılacak. Bu teknik sayesinde mücevherin üzerinde Ay kraterlerine benzer şekillerin olması sağlanacak ve ürüne farklı bir özellik katılmış olacak.

Manhattan şehir merkezinde bulunan küçük laboratuvarı ziyaret ettiğimizde firmanın kurucularından Andrew Hong bir tasarımı basmakla meşguldü. Ayrıca prototiplerin bulunduğu yerde bir yüzüğün üstüne oturtulmuş devasa bir plastik küp duruyordu. Hong ise bunun tasarımlardan birinin olabilecek en büyük boyuta ulaştığında gerçekleştiğini ifade ediyor.

Başlangıç tasarımları hâlâ oldukça sınırlı olmasına rağmen Hong’a göre Trove yakında görüntüleri şekle dökmeye ve tasarımlarda değerli taşlar kullanmaya başlayacak. Bu da evlilik yüzüğü gibi şeylerin de üretilmesine olanak sağlayacak. Ayrıca şirketin sadece ABD içinde faaliyet gösterdiğini de eklememiz lazım.

İlginç olan ise aslında mücevherat işinin Trove için sadece bir başlangıç olması. Hong’a göre şirket ileride kalem tutacaklarından, çeşitli aksesuarlara kadar istenilen tasarımda değişik ev araç gereçlerini de üretecek. Şirketin gelecek hakkındaki görüşü herkesin bir tıkla ulaşabileceği kişiselleştirilmiş eşyalara sahip olduğu evler.

Hong sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Teknoloji elimizin altında. Yapmamız gereken tek şey bu teknolojiyi kullanıcıların faydalanabileceği hâle getirmek.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz