Trump’ın ABD Çevre Koruma Ajansı Başkanı Adayı İklim Değişikliğini İnkar Ediyor

0

Scott Pruitt. ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) başkanlığı adayı. Fosil yakıt şirketleriyle geniş bağlantıları var. Ayrıca Çevre Koruma Ajansı’na dava açmış bulunmakta.

Şu anki Oklahoma başsavcısı Scott Pruitt, ABD’nin yeni başkanı Donald Trump tarafından Çevre Koruma Ajansı’nın yeni başkanlığına aday gösterildi. Çevre grupları bir kundakçının itfaiye teşkilatının başına geçirilmesi ya da bir tilkinin kümese konulması fikrini destekliyor.

Korkunç.. Trump, Scott Pruitt’i EPA’nın başına geçireceğini söyledi. Oklahoma başsavcısı olarak dava ettiği bir kurum.

Bu tepkinin ortaya çıkmasının sebebi Pruitt’in EPA’nın bariz bir rakibi olması. Pruitt’in resmi sitesi, “EPA’nın aktivist gündemine karşı önde gelen bir avukat” olduğunu söylüyor.

Şimdi ise Pruitt, görevini küçümseyip aktif bir şekilde, profesyonel olarak aleyhine çalıştığı bir kurumun başına geçmekle görevlendirildi. Pruitt, Başkan Obama’nın hırslı Temiz Enerji Planı’nı engelleyen bir davaya öncülük ediyor. Temiz Enerji Planı, ülke çapındaki enerji santrallerindeki emisyonu kısıtlayabilme özelliğine sahip.  

Pruitt’in ayrıca enerji sanayisine uzanan geniş bağlantıları var. 2014’te New York Times’ta yayımlanan bir makalede Pruitt tarafından EPA’ya gönderilmiş bir mektuptan bahsediliyor. Enerji sanayisine karşı olan düzenlemeleri kötüleyen mektup, bir enerji şirketini temsil eden avukatlar tarafından taslak haline getirilmiş. Üstelik Pruitt, yeniden seçilme kampanyaları için enerji şirketlerinden büyük miktarlarda finansal destek aldı.

Trump’ın bağlantı takımı tarafından belirtilen bir ifadede, Pruitt’in söyledikleri alıntılanıyor: “Amerikalılar, EPA’nın gereksiz düzenlemeleri yüzünden ekonomiden oluk oluk akan milyon dolarları görmekten bıktı. Ben de bu kurumu, çevreyi  ve Amerikan işletmeleri için özgürlüğü sorumluca koruyan bir şekilde yönetmeyi planlıyorum.

Bu durum, Pruitt’ten önce gelen iklim değişikliği odaklı politikaların sahipleri olan Lisa Jackson ve Gina McCarthy’den keskin bir ayrılma gerektiriyor. Jackson ve McCarthy Başkan Obama’yla, ABD’deki iklim değişikliği etkileri için hazırlanmak veya hafifletmek için birlikte çalıştılar.

Atama, önde gelen iklim aktivisti ve önceki başkan vekili Al Gore, yeni başkan ve kızı Ivanka Trump ile görüştükten günler sonra gerçekleşti. Bu buluşma, çevreci umutlarını, işlerini en sevdiğiniz Game of Thrones karakterinden daha hızlı bir şekilde bitireceklerine dair yükseltti.

Gore’un Trump Tower’ı ziyaret etmesiyle ortaya çıkan yanlış umutlara rağmen, karar büyük bir sürpriz değil. Daha öncesinde, Trump iklim değişikliğine insanların sebep olduğuna inanmayan Myron Ebell’ı EPA bağlantı takımı başkanlığı için aday göstermişti. Ayrıca Trump, NASA’nın Dünya Bilimi araştırmasından mali kaynakları kesme niyetini belirtmişti, çünkü elde edilen veriler iklim değişikliğinin varlığını destekleyen kanıtlar oluşturacak nitelikteydi. Trump’a göre EPA başkanlığına aday gösterdiği kişinin iklim değişikliğinden şüphe etmesi çok da beklenmedik bir durum değil. Fakat yine de tepki alacak bir durum.

Daha önce başkan adaylığı olan ve  Çevre ve Halk İşleri Komitesi başkanlığı yapan Senato üyesi Bernie Sanders, Trump’ın EPA başkan adayını onaylamakla görevlendirilecekken, adaylığa karşı çıkacağına dair yemin ettiği bir ifade yayımladı. Sanders, “İklim değişikliğinin tüm gezegen için büyük bir tehdit oluşturduğu bir zamanda, Trump’ın Scott Pruitt’i EPA başkanlığına aday göstermesi oldukça üzücü. Pruitt’ın iklim değişikliğini reddettiği ve fosil yakıt sanayisiyle ülkeyi fosil yakıta daha da bağımlı hâle getirmek için çalıştığı bir gerçek. Amerikan vatandaşları, enerji sistemimizi fosil yakıtlara dönüştürmeyecek liderleri istemeliler. Şiddetli bir şekilde bu adaylığa karşı çıkıyorum.” yazdı.

Fakat hem Beyaz Saray’ın hem de senatonun Cumhuriyetçiler tarafından kontrol edildiğini göz önünde bulundurursak, adaylığa karşı çıkmanın başarılı olması pek de olası değil. EPA’yı gözetlemekle görevli Temsilciler Meclisi’nin Bilim, Uzay ve Teknoloji komitesi, şu sıralar sıklıkla kesin olmayan kaynaklardan bulduğu yanlış bilgilendiren ve iklim değişikliğine karşı çıkan makaleleri tweet atıyor.


Çeviren: Ayten Deniz Yılmaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz