Tükürük Örnekleri, Çocuklardaki Genetik OKB Tehlikesini Ortaya Çıkarıyor

0
16
Çizim: wngstd/Vecteezy

Calgary Üniversitesi ve Kanada Toronto’daki Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde çalışan araştırmacılar, çocuk ve gençlerde obsesif kompulsif bozukluk (OKB) yönünden erken teşhis ve daha iyi tedaviye zemin hazırlayabilecek genetik tehlike etmenleri keşfetmişler.

Calgary Üniversitesi Cumming Tıp Fakültesi The Mathison Zihinsel Sağlık Araştırma & Eğitim Merkezi başkanı, eş baş yazar ve profesör Dr. Paul Arnold şöyle aktarıyor: “Grubumuz, çocukluk OKB’siyle alakalı genom çapında önemli bir tehlike genine yönelik ilk bulguya ulaştı. OKB’nin ırsi olduğunu biliyoruz fakat şimdiye kadar, çocuk ve gençlerde OKB belirtilerine yönelik belli genetik tehlikeleri tanımlayıp doğrulamamıştık.”

Araştırma, Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin yürüttüğü ve genlerin çevreyle nasıl etkileşime girerek fiziksel ve zihinsel sağlığı etkilediğini incelemeyi amaçlayan araştırma projesi Bilim için Tükür’e dayanıyor. Deneye katılan gönüllüler, Ontario Bilim Merkezi’nde yürütülen ve şimdiye kadar 23.000 katılımcıdan numunenin toplandığı yenilikçi bir araştırma tasarımıyla bulunmuş. Tükürükleriyle bir DNA örneği sağlayan katılımcılar, bilişsel bir görev gerçekleştirmiş ve sağlıkları, yaşam şekilleri ile davranışlarına yönelik sunulan anketlere katılmış.

Tükürük örneklerinden elde edilen milyonlarca genetik varyanta bakan araştırmacılar, PTPRD geninde genetik bir varyant taşıyan çocuk ile gençlerin daha obsesif-kompulsif özellikler sergilemek bakımından yüksek tehlike altında olduklarını belirlemişler. Bulgular Translational Psychiatry bülteninde yayımlandı.

Kelly Johnston/Calgary Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here