Tümörü Ayırt Edebilen Akıllı Neşter!

0
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Beyin ameliyatı bir hayli zor ve inanılmaz derecede hassas bir işlem. Bilim adamı David Oliva Uribe, beyin cerrahlarına yardımcı olacak yeni bir alet geliştirdi. Bu alet, sağlıklı beyin dokusunu, tümörlü beyin dokusundan ayırma yeteneğine sahip bir akıllı neşter!

Ucunda küçük bir küre bulunan ve neştere benzeyen bu aletin içinde sensörler var. Cerrah, aletin ucundaki küreyi dokunun yüzeyinde gezdirdiğinde; sensörler, yarım saniye içinde hangi doku türü olduğunu algılayabiliyor. Ardından, görsel ya da işitsel bir işaret vererek, cerrahlara hangi tür doku olduğunu bildiriyor.

Aygıt, şimdiye kadar sadece yapay tümör dokusu ve domuzdan alınan normal beyin dokusu ile test edilmiş. Ancak bu akıllı neşter, insanlar üzerinde yapılan klinik çalışmalara ve ameliyathanelere girmeyi başarabilirse, şu an kendi görüş ve dokunuşlarına güvenmek zorunda olan cerrahlara, çok değerli olan zamanlarından inanılmaz derecede tasarruf etmelerini sağlayacak.  Bu akıllı alet, küçük modifikasyonlarla, bağırsak veya mide gibi vücudun başka yerlerinde de kullanılmak için uyarlanabilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz