Türkiye’de en çok koronavirüs vakasının görüldüğü iller açıklandı

0
637

Türkiye’de 1 Nisan itibarıyla koronavirüsle ilgili en son veriler paylaşıldı. Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından basın açıklaması yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 63 kişinin daha Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

Açıklanan rakamlara göre; son 24 saatte 14 bin 396 test yapıldı. Bugün tespit edilen vaka sayısı 2 bin 148. Bugün hayatını kaybedenlerin sayısı 63. Covid-19 sonrası iyileşenlerin sayısı 333.

Türkiye’deki toplam vaka sayısı 15 bin 679’a, can kaybı 277’ye ulaştı. 

TÜRKİYE’DE EN ÇOK VAKA GÖRÜLEN İLLER

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bütün illerimizde artık bu virüsün olduğunu biliyoruz. O nedenle açıklamakta bir sakınca olmadığını düşünüyoruz.  Burada görülen ön planda daha çok vakanın İstanbul olduğunu görüyoruz. İstanbul’daki vaka sayısı 8 bin 852, yüzde 60’lara yakın. Onu İzmir izliyor, 853 vaka, onu 712 vakayla Ankara, 584 vakayla Konya, 410 vakayla Kocaeli izliyor. En çok vaka görülen iller, İstanbul, İzmir, Ankara, Konya, Kocaeli, Isparta, Sakarya, Adana, Bursa ve Samsun.  Bir diğer tablo ise illere göre hayatını kaybeden vatandaşlarımızın dağılımını gösteriyor. Toplam 39 ilimizde can kaybımız var. Ayrıca 42 ilimizde hayatını kaybeden vatandaşımızın olmadığını gösteren bir tablo” dedi.

Sağlık Bakanı şu bilgileri paylaştı:

  • Vakalar içindeki ölüm oranı şu an yüzde 1,58.
  • Hayatını kaybeden kişilerin yüzde 79,5’u 65 yaş üstündekilerden oluşuyor.
  • Yoğun bakımda olanların yaklaşık yüzde 75’i 60 yaşın üzerinde.
  • Hayatını kaybedenlerin 69’u tansiyon hastası.
  • Yoğun bakımda olanların yüzde 63,3’ü tansiyon hastası.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastaneye yatmasına bile gerek kalmadan hastalığı atlatan bir kişinin virüsü bulaştırdığı 3 kişinin hayatını kaybettiğini ve çevresindeki 12 kişinin de pozitif olduğunu da anlattı.

Virüsün çok kolay bulaştığına ve başka hastalıklarda görülmeyen hızla yayıldığını söyleyen Koca, “Ortalama 2,6-2,7 kişiye bulaştırır diye düşünüyorduk. Bu nedenle izolasyonun ve hareketsizliğin son derece önemli olduğunun altını çizmek istiyorum. Bu virüsün, bütün dünyaya yayılımı 3 ayda oldu” dedi.

Ignaz Semmelweis’ın Trajik Hikâyesi ve Semmelweis Refleksi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here