Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle ilk ölüm

0
386

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren erkek hastayla ilgili “Koronavirüsle mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettim. Kendisi 89 yaşındaydı, virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldı.” dedi.

Bakan Koca, Türkiye’deki toplam Koronavirüs vaka sayısının 51 kişi artarak 98’e yükseldiğini açıkladı ve “Toplam hasta sayımız 98 olmuştur. Herkesi tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum. Hayatımızı bu şartlara göre düzenleyelim 1,5-2 ay direnelim. Pozitif sonuçların büyük kısmı iyileşmeyle sonuçlanıyor. Bunun için gerekli destek tedavisini veriyoruz” diye konuştu.

Paylaşılan bilgiler şöyle:

  • Koronavirüs hakkındaki araştırmalar bugün bize çok şey öğretti. Virüs özellikle solunum yolu üzerinden bulaşıyor, temas virüse aradığı fırsatı sunuyor. Kalabalık ortamlar en riskli ortamlar
  • Çocuklar ve gençler virüsü  kolayca kapabiliyor fakat bu grupta hastalık tablosu nadiren görülüyor, ölüme neredeyse rastlanmıyor.
  • Yetişkin yaş gruplarında sonuç yaşın ilerlemesine bağlı olarak değişebiliyor. Bu hastalıkta ölüm oranı sanılanın çok altındadır. Hastalığın en ağır seyrettiği kişiler direnci düşük ve başka hastalığı olan kişiler. Yaşlılar yüksek risk grubunda. Direnci düşük kronik hastalığı bulunan, savunma sistemi zayıf yaşlılarımızın çok dikkatli olması gerekiyor.
  • Bu gece sizi ve bütün halkımızı gerçekten üzen bir haberi, aynı üzüntüyü hissederek bildireceğim. Bu cümleyi bu toplumun Sağlık Bakanı olmak yanında bir hekim olarak da kurmak istiyorum. Koronavirüsle mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettim. Toplumu temsilen onu en yakın takip eden kişilerdenim.
  • Kendisi 89 yaşındaydı, virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldı. İlk kaybımız olan beyefendiye Allah’tan rahmet diliyorum.
  • Salgına dönüşmesi dünyada olduğu gibi ülkemizde de ihtimal dahilinde olan ve ciddi riskler içeren bu hastalığa karşı set çekmenin yolu tedbir almaktır.
  • Bugün yapılan testlerde pozitif sonuç 51 kişidir. Toplam hasta sayımız 98 olmuştur. Belirttiğim gibi pozitif sonuçların büyük kısmı iyileşmeyle sonuçlanıyor. Bunun için gerekli destek tedavisi veriyoruz. Dünyadaki sonuçlar iyi biliniyor, net bir iyimserlik yaratıyor. Bir kez daha halkımıza başsağlığı diliyorum. Tanı konulan hastalarımıza geçmiş olsun diyorum. Herkesi tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum. Bugünler böyle devam etmeyecek, hayatımızı bu şartlara göre düzenleyelim, 1,5-2 ay direnelim.

Liselilerin COVID-19’la İlgili Sorduğu 12 Bilimsel Soru

Koronavirüsü Hangi Şekillerde Kaparsınız (ve Kapmazsınız)?

Ev Yapımı El Dezenfektanıyla, COVID-19 İle Hareket Halindeyken Savaşın

Yalnızca Yüz Maskesi Takmak, Hastalıktan Korunmak İçin İyi Bir Yöntem Değil

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here