Uluslararası Uzay İstasyonunun Yeni HD Kamerası

0
15286181127_cedd65b90a_o
Uzay yürüyüşü Astronot Reid Wiseman’ın 2014 yılında yaptığı uzay yürüyüşünün fotoğrafı. ( NASA/ESA/Alexander Gerst )

İki Amerikan astronot daha önce az sayıda insanın gittiği bir yere gidecek. Astronot Jeff Williams ve Kate Rubins, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda uzun zamandır planlanan bazı onarımları yapmak üzere –özellikle istasyonun soğutma sistemindeki bir parçayı- Amerika’nın 195. uzay ziyaretini gerçekleştirecekler. Ayrıca ikili, UUİ’nin dışına yeni bir yüksek çözünürlüklü kamera bağlayacaklar.

 

Yerleştirilen bu kamera, UUİ’nin büyüyen kamera koleksiyonunun yeni üyesi olacak. UUİ’nin yüksek çözünürlüklü dünya görüş (ISS HD Earth Viewing) deneyi yeryüzünün canlı görüntülerini uzaydan yayınlarken, aynı zamanda ultra-yüksek çözünürlüklü kameralar da etkileyici videoların yapımında kullanılan büyüleyici görüntüler yakalıyor.

 Tıpkı yerleştirilecek olan yeni kamera gibi, Uzay İstasyonu’nun dışındaki diğer kameralar da ekip üyelerini UUİ’nin dışındayken gözlemlemeye yarıyor. Yani bu yeni kamera da astronotların istasyon dışındaki hareketlerini ve uzay araçlarını daha iyi gözlemlemeye yardımcı olacak. Tabii yer yer Dünya’nın eşsiz görüntülerini yakalamayı da ihmal etmeyecek.Ve tabii ki astronotların uzaydaki hayatlarını belgelendirmek üzere kullandığı kişisel kameraları da var.

Eğer astronot Williams ve Rubins’in uzayda ne yapacağına dair daha detaylı ve teknik bilgi istiyorsanız aşağıdaki animasyona bir göz atın.


Kerem Boyalı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz