USS Harry S. Truman’daki Eksiklik, Üç Boyutlu Yazıcılar Tarafından Dolduruldu

0

Deniz yaşamı doğaçlamalarla doludur. Gemiler çok fazla alet edevat taşırlar ve aksi bir durum yaşandığında yedek parçalar için ardiyeye ulaşabilme gibi bir imkanları yoktur. Bu nedenden ötürü bir şeyler bozulduğunda veya düzgün çalışmadığında, sorunun çözümü için gemi tayfasının ellerindeki malzemelerle soruna bir çözüm üretmeleri gerekir. Bir üç boyutlu yazıcı ile ise doğaçlama gerçekten daha kolay hale gelir. USS Harry S. Truman gemisinin ekibi de tam olarak bunu deniyor. ABD Donanması’nın Orta Doğu’ya gönderilen iki gemisinden birinin içinde üç boyutlu yazıcılar da bulunmakta ve bu aletlerin yararı da hemen görülmüş durumda.

Önümüzdeki on yılları düşünen ABD Donanması, üç boyutlu yazıcılardan çok geniş bir alanda yararlanmak istemekte. Bu planlarının arasında acil durumlarda insan dokusu üretmek veya görevin gerektirdiği insansız hava araçlarını ve füzeleri üretmek gibi şeyler yer alıyor. Üç boyutlu yazıcılar günümüzde ise daha basit amaçlarla kullanılmakta: kayıp kapakların yerine yenilerini üretmek ve garip şekilli hunilerin icabına bakmak gibi.

“Kasım ayında ilk parti yazıcıların gemiye verilmesinden sonraki ilk haftalar içinde denizciler toz kapakları ve bir İngiliz anahtarının ‘çıktısını aldılar’ bile. Laboratuvarda çalışan bir denizci ise kendisiyle birlikte ekip arkadaşlarını da çileden çıkartan bir makinenin üstünde yer alan ve hunilere küçük gelen bir yağ haznesini, kendi geliştirdiği çözümle halletti. Deniz Astsubayı Raymond Lee sorunu ve bulduğu çözümü şu şekilde anlatıyor: ‘Yağdanlığa yağ doldurabilmek için en az iki insanın çabalaması gerekiyordu. Ben de bize sağlanan üç boyutlu yazıcıları kullanarak bu görevi kolaylaştırmayı düşündüm. Ben de ağızlığın genişliğini azaltan ve bu şekilde görev için gereken insan gücünü yarı yarıya azaltan bir ek parça ürettim. Bu şekilde güverteye dökülen hiçbir yağ ile de karşılaşmamış oluyoruz.'”

Parçalar, fabrikasyon istasyonunda bilgisayarlar vasıtasıyla tasarlanıyor ve geminin içinde üretiliyor. Bu, yıllardan bu yana süregelen denizci problemine karşı geliştirilen güzel bir çözüm.

Konu hakkındaki kısa videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz