Fazla Hayal Kurmak Bağımlılık Olabilir!

9
683

daydreaming_gentleman

Günün stresinden biran için kurtulmanın en güzel yolu hayallere dalmaktır. Bunu bir toplantının ortasında, bir sınavda veya arkadaşımızın derdini dinlerken yaparız (gelin gerçekçi olalım). Kendi yarattığımız evrendeki izlerimizi takip ederken, bir anda bunların gerçek olmadığını hatırlar ve tekrar hayat döneriz. Yani, normal bir insan iseniz. Bazılarımızı ise, bazen o hayallerden çıkarmak hiç de kolay değildir. Onlar günlük hayatlarına devam etmekte dahi zorlanırlar. Bu kişilere şimdi bir haberimiz var. Wall Street Journal’daki habere göre, “uyumsuz hayallere” sahip olmak bir tür zihinsel bozukluğa işaret ediyor olabilir. Bu haberin kaynağı olan ve Consciousness and Cognition dergisinde yayınlana makaleye göre uyumsuz hayallere sahip kişiler, günlerinin yüzde 57’sini bu hayallerle geçiriyorlar. Bunu normal olarak yapan insanlar için ise bu oran yüzde 16.

Araştırmacıların kurguladığı deneyde uyumsuz hayal gören 340 katılımcı bir çevrimiçi sohbet odasına yerleştirildi. Bulgulara göre bu kişiler diğerlerine nazaran kurgusal karakterler ve karmaşık komplolar hakkında daha fazla hayal kuruyor. Ayrıca konsantrasyon eksikliğinden ve obsesif kompulsif bozukluktan da muzdaripler. En kötüsü ise, hayallerinin hayatlarındaki birçok önemli şeyin önüne geçiyor olması. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, onlara “bağımlı” demek yanlış olmayacaktır.

Onları anlayabilmek için aşık olduğunuz zamanları düşünün. Hayatınıza vurduğu sekteyi, hayallere dalarak geçirdiğiniz zamanları. 

Katılımcılardan bir tanesi ekibe yaşadığı problemlerden bazılarını anlatıyor, “Beni gerçek dünyadan ve gerçek insanlardan alıkoyuyor. Bazen okulu asmak zorunda kalıyorum, kendi dünyamda yaşamak için. Derslerime odaklanamıyorum.” Bir diğeri ise şunları söylüyor, “bazen ne zamandır kendimle baş başa kaldığımı hatırlamıyorum. Sanki hep öyleymişim gibi hissediyorum.

Peki tedavisi? Bazı uzmanlar tedavinin kişinin kendisinde saklı olduğunu söylüyor. Minesota Üniversitesi’nden Eric Klinger, Wall Street Journala şöyle konuşuyor, “Bu tarz durumları psikopatoloji ışığında incelediğinizde göreceksiniz ki, hastalar kendi kendilerini tedavi edebiliyorlar. Çünkü normal durumlar, onlara gerçeği gösteriyor.

Elbette karşı sesler de var. Ekip bu seslere de hak veriyor, bu yüzden uyumsuz hayal durumundan insanları kurtarmak için tedavi üretmeyi amaçlıyor. “Günün yüzde 57’sini hayal kurmaya harcayan birisin düşündüğünüzde, onun hayat amaçlarından kopmuş olması hiç şaşırtıcı değil. Bu yüzden, durumun ciddiyetini onlara anlatmak ve uyumsuz hayal durumu hakkında onları bilgilendirmemiz gerekiyor” diyor Klinger.

 

9 YORUMLAR

  1. Bnde de var bu durum ayrıca herşeyin farkındayım istesem bu denli sık hayal kurmam ama bu beni çok mutlu ediyor hayal dünyam var benim orda edindiğim insanlar var bazılar hayali bazıları gerçek hayatta olan onlarla kurduğum bi yaşam var bana sorarsanız eğer bu bir yetenek ve buna sahip olmayan insanlar eksiktir benim için ayrıca gerçek hayatım da gayet güzel devam ediyor insanlar bana çok zeki olduğumu hep söylerler öyle olduğumu da biliyorum ve herşeyin farkındayım önemli olan bu ve bnce bu bir hastalık değil

    • İsabet. Bu özellik bize eminim gelecekte çok işimize yarıyacaktır. Çünkü bir bilgisayar içinde bir bilgisayar çalıştırıyoruz. Sistemi daha çok yoruyoruz ama geliştiriyoruz. Benim hayallerim o kadarda uçuk bi hayal değil gerçwk hayatta yapabiliceklerinden ibaret. Buda beni buna zorluyor yani o hayalimi gerçekleştirmem için yollar aramama yol açıyor binevi kendime çözüm üretiyorum. Şunu ekliyebilirim bizler bu hayale istediğimiz zaman son verebiliyoruz. Ha ara sıra morelin bozuk oldumu dış dünyayı siklemiyorum bile çünkü kafama takmamam lazım gerçekteki bazı olayları. Buda beni etkiliyor ve her seferinde teşvik ediyor beni.mesela hayallerimde dağda bi teroristlen karşı karşıya kalırken yaşadığım adrenalin kalp atışım heyecan. Gerçekten başka birisi hayal kurmak istese eminim beynini yönetemez. Çünkü beyni onu yönetiyor bizler ise beynimizi…

        • Eğitim hayatı kişiden kisiye degisiyor olsa da ben bunun fazla etkilemedigini soyleyebilirim. Yakin bir arkadasimda benim gibi, ben hayallerimi yönetebilirken o ders çalışma da biraz sıkıntı cektigini söyledi fakat yine de ortalaması gayet iyi. Bunu kontrol etmek yine bizim elimizde

  2. Sonunda yaşadığım durumla ilgili bir bilgi buldum ve bundan muzdarip başka insanlar oldugunu öğrendim. 2013 ten beri iki dünya arasında gidip geliyorum ve bu benim buradaki hayatımı oldukça etkiliyor.

  3. bende çok hayal kuruyorum ulaşamadığım insanlarla ilgili yada hayatımda ki şeyleri değiştirmek için çalışmıyorum okumuyorum evdeyim sürekli ve bütün günüm hayal kurmakla geçiyor bazen sıkılıyorum öyle ailemin yanına gidiyorum ve bazen hayal kurmaktan mutluyum orda olduğum gibim ama gerçek hayatta olmak istediğim gibi deilim ailem mi çevremmi ilmiyorum ama kendimi kendim gibi hissetmiyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here