Uzay Atıklarını Temizlemek İçin Atıkları Yakıt Olarak Kullanan Uzay Aracı

Doğal olarak ortaya çıkan ve bizim nedeni olduğumuz uzay çöpleri, gezegenimizin yörüngesinde seyretmekte ve yörüngede bulunan uyduları ve uzay araçlarını çarpışma tehlikesiyle tehdit etmekte. Bu tehlikeyi ortadan kaldırmak için ise mühendisler ve bilim insanları çeşitli çalışmalar yürütmekte. Proje ister yörüngede dolaşan bir robot olsun, ister ağ ile çöpleri toplayan bir araç; bu işlemi gerçekleştirmek için gerekecek olan enerji çok fazla olacak ve bu da projenin maliyeti oldukça yüksek olan bir yönü. Bu soruna karşı olası bir çözüm önerisi ise Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi’ndeki mühendislerden geldi. Mühendislere göre uzay aracına, yörüngedeki çöpleri öğüten ve bu çöpleri plazma yakıtına çevirerek enerji konusunda sürdürülebilirlik sağlayan bir enkaz motoru yerleştirilebilir.

arXiv’de detayları paylaşılan sistemin çalışma mekanizması ise şöyle: Motor enkazı içine çekiyor ve parçalara ayırıyor (eğer parçalar büyükse). Daha sonra ise bu parçaları lazer aracılığı ile toz haline getiriyor. Son olarak ise toz halindeki atıkları ısıtarak kullanılabilir plazma yakıtı elde ediyor. Uzayda temizlenecek çok fazla atığımız olduğu düşünülürse bu motor tasarımının temizlik işinde oldukça uzun bir süre işe yarayacağını söyleyebiliriz.

enkaz motoru

Mühendisler ise motor hakkında yaptıkları açıklamayı burada sonlandırmıyorlar. Yayımladıkları makalede başka meselelere de değiniyorlar: “Daha da önemlisi, gök cisimlerinin keşfi ve gezegenler arası yolculuklarda kullanılacak alternatif, sürdürülebilir bir sistem.” şeklinde teknolojinin çeşitli muhtemel kullanım alanlarını da ifade etmişler.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir cevap yazın

Abonelikle İlgili Konular İçin abone@doganburda.com

Eksik Sayılar İçin okurhizmetleri@doganburda.com

Müşteri Hizmetleri (212) 478 0 300

Danışma Hattı (212) 410 32 00

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir