Uzaya Çıkan En Genç ve En Yaşlı İnsan Bugün Fırlatıldı

0
23
Fotoğraf: Tony Gutierrez/Associated Press

Dünyanın en zengin insanı unvanını elinde bulunduran ABD’li milyarder Jeff Bezos, uzay şirketi Blue Origin ile yaptığı ilk insanlı uçuş görevini bugün tamamladı ve uzaya fırlatılan kapsül ile yaklaşık 100 kilometre irtifaya çıkarak, birkaç dakika sonra yeniden Dünya’ya indi.

Yörüngeye girilmemiş olsa bile ticari uzay yarışında önemli bir noktayı temsil eden bu uçuş, Neil Armstrong ile Buzz Aldrin’in 1969’da Ay’a ayak bastığı günün 52. yıldönümünde gerçekleşti. Son yıllarda uzay yarışında önemli oyuncular şeklinde ortaya çıkan milyarderler, uzay yolculuğunun dev sıçramalarla evrimleşmesini sağlıyor.

Jeff Bezos ile birlikte toplam dört yolcuyu dış uzayın sınırına götüren uzay aracı, uzaya çıkan ilk Amerikalı Alan Shepard’a ithafen New Shepard ismini taşıyor. Bugün saat 16:11’de fırlatılan ve 10 dakika 10 saniye sonra Dünya’ya inen kapsül, şimdiye kadarki en genç ve en yaşlı insanın da uzaya çıkmasını sağladı. Diğer yolcular arasında Bezos’un 50 yaşındaki kardeşi Mark Bezos, Hollanda’da yaşayan 18 yaşındaki öğrenci Oliver Daemen ve 82 yaşındaki eski astronot adayı Marry Wallace Funk bulunuyor. Fakat Funk’u özel kılan tek şey bugünkü uçuş değil.

Funk 1961 yılında, Jeff Bezos doğmadan üç yıl önce Uzaydaki Kadınlar programına katılarak, diğer 12 kadın ile birlikte NASA’nın yürüttüğü testlere girmiş. Merkür’e gönderilmesi planlanan astronotlar için tasarlanan bu testlere, uzay konusunda iyi birer aday olup olmadıklarını görmek üzere kadınlar da dahil edilmiş. Testlere giren kadınlar, testlerin birinci turunda erkek mevkidaşları kadar iyi (bazen daha iyi) iş çıkarmışlar. Funk ise bu grupta üstün başarılar elde etmiş. Günümüzde bu kadınlardan Merkür 13’lüsü şeklinde bahsedilse de, onlar kendilerine İlk Kadın Astronot Adayları diyor.

Fakat bu kadınların hiçbiri uzaya gidememiş. ABD hükümeti, tam da Soğuk Savaş’ın uzay yarışı kızışırken programı sonlandırma kararı almış. Geride bıraktığımız 60 yılı uzaya gitmenin başka yollarını arayarak geçiren Funk, nihayet hayaline ulaşmış görünüyor.

Yayının tamamını buradan izleyebilirsiniz: https://youtu.be/tMHhXzpwupU

 

 

 

 

Yazar: Kenneth Chang/The New York Times. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here