Üzgünüz, Hubble Europa’da Uzaylı Bulmadı

0
Hubble’ın 2013’te çektiği devasa su buharı bulutunun Europa üzerine yayılmış halinin görüntüsü

NASA, bize gerçekten “şaşırtıcı” bir şey bulduğunu söylemeden önce bunun ne olduğu açıklamanın daha iyi olabileceğini düşünmelisin. Birçok insanın yanlış düşünmesine yol açabilir.

Geçen hafta NASA “Europa’da şaşırtıcı aktivitenin kanıtı”nı bulduğunu duyurdu ve pazartesi günü bir telekonferansta daha fazlasını göstereceğine söz verdi. Bilim insanları Jüpiter’in uydusu Europa’nın okyanusunun buzlu kabuğunun altında uzaylı hayatının olabileceğini düşünüyor. Dolayısıyla insanlar hemen çılgınca hayal etmeye başladı.

Dünya’ya dönecek olursak, NASA bilmenizi istiyor ki, bunlar kesinlikle uzaylılar değiller.

(Basın bülteninin “şaşırtıcı aktivitenin kanıtının belki de Europa’nın okyanus yüzeyindeki varlıklar olabileceğini” vurgulayarak bunların uzaylıların olmadığını açıklamasını boş verin. Ayrıca, eğer uzaylı yaratıklar çok çok büyük değillerse, Hubble’ın onları bunca uzaktan görmesi epeyce zor olurdu. Europa’nın 201 kilometre yüksekliğindeki su bulutu bile Hubble’ın kamerasından 8 bitlik video oyunu gibi görünüyor.)

Peki ya sürpriz ne? Pekala, eğer tahmin etmemiz gerekirse, durum muhtemelen Europa’nın iç okyanusuna bağlı olduğunu düşündüğümüz gayzerlerle ilgili. Ancak hayal gücümüzü bu kadar zorlamayacağız, çünkü bu durumun insanları nereye getirdiğini görebilirsiniz.


Çeviren: Ayşen Değerli

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz