Uzun Dönemli Anılar Sadece Tekrara Değil, Sıralamaya da Bağlı

0
Beyindeki sinir hücrelerini gösteren bir canlandırma. Tasvir: anusorn nakdee/iStock

Sinirbilimcilerden oluşan bir araştırma takımının yeni çalışmasına göre uzun dönemli anılar hem olayların tekrarına hem de bu anıları kalıcı hale getiren karmaşık bir nörolojik öğrenme sürecine bağlı. Araştırmacıların bulguları, bu anı tiplerinin nasıl oluştuğuyla ilgili daha detaylı bilgiler sağlamanın yanısıra söz konusu anı tiplerinin oluşmasını neyin engelleyebildiğine yönelik de tespitler içeriyor.

New York Üniversitesinde çalışan ve Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) bülteninde çıkan çalışmanın baş yazarı olan Nikolay V. Kukuşkin, “Tekrarlama, anı oluşumu yönünden çok iyi belgelenmiş bir tetikleyicidir” diyor. “Bir şey ne kadar tekrarlanırsa, o kadar iyi hatırlanır. Fakat beynin işleyişi bundan daha karmaşık. Yaptığımız araştırma, tekrarlanan tekil olayların daha ayrıntılı şekillerde etkileşime girdiğini ve uzun vadeli anıların oluşmasında ayrı roller taşıdıklarını gösteriyor. Nöronlar sadece tekrarlamayı değil, aynı zamanda tekrarlı deneyimlerin sırasını da algılayabiliyor ve bu bilgiyi, anı oluştururken söz konusu olayların farklı kalıpları arasında ayrım yapmak üzere kullanabiliyorlar.”

“Örneğin nöronlar, yoğunluk sırası artan iki olay ile ters sırayla meydana gelen aynı iki olay arasındaki farklı algılayabiliyor ve sadece yoğunluk zamanla artarsa anı oluşturuyorlar” diye ekliyor Kukuşkin.

 

Kaynak: New York Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz