Vale derdine son! Otomobiller tek tuşla kendini park edecek!

0

Yakın gelecekte sürücüler araçlarını otoparkın kapısına getirip tek tuşa basacak ve otomobil kendi kendini park edecek. Bu iddia, Valeo adlı şirkete ait.

Fransız otomotiv şirketi bu teknolojinin 2020’ye kadar piyasaya çıkmasını umuyor ve söylentiler doğruysa, lüks firmalardan biri daha şimdiden Valeo’nun teknolojisini kullanmak için anlaştı.

Otomatik Vale Park (Automated Valet Parking) adlı sistem, Valeo’nun bir diğer buluşu olan InBlue adlı yeni uygulamayla birlikte çalışıyor (bu uygulama araçların kapılarının anahtarla değil de akıllı telefonla açılıp kapanmasına izin veriyor). AVP sayesinde sürücüler garajın kapısında arabadan iniyor, akıllı telefonun tek bir tuşuna basıyor, sonra da otomobil boş bir yer bulup kendi kendini park ediyor. Park işlemi tamamlanınca sürücüye SMS yolluyor. Sürücü aracına bineceği zaman bir düğmeye daha basıyor, araç otoparktan çıkıp sürücünün yanına geliyor.

Bu sistem, hareketli ve hareketsiz nesneleri tanımak için otomobilin çeşitli noktalarına dağıtılmış bir lazer tarayıcı, dört kamera ve 12 ultrasonik algılayıcı kullanıyor. Eğer sistem, yolunda bir yaya olduğunu sezerse frene asılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz