Venüs ve Jüpiter’in Gökyüzündeki Buluşmasına Tanıklık edin

0

Yandaki görsel Venüs (sağda) ve Jüpiter’in (solda) karşılaşmalarına kadar 21 gün boyunca her gece saat 9:30’daki konumlarını gösteriyor. İlk görselde Ay da görünüyor ancak hızlı bir şekilde görüntüden çıkıyor. Animasyon Stellarium yazılımından alınan görüntüler sayesinde Katie Peek tarafından yapıldı. Daha büyük görüntülemek için lütfen tıklayın

Gökyüzündeki en parlak iki yıldız aslında yıldız değil.  Onlar Venüs ve Jüpiter, ve bu hafta gece gökyüzünde bu iki gezegen birbirlerine oldukça yakın konumda olacak.  Gezegenlerin bu konumuna “kavuşma” deniyor ve aslında o kadar da az rastlanan bir olay değil, ancak epey ilgi çekici.

Gelecek hafta, açık bir gecede günbatımından iki saat sonra kavuşma gözlemlenebilir. Birleşme şehir merkezlerinden bile görülebilecek.  Gezegenler 30 Haziran’da birbirlerine en yakın konumda olacak ve aralarında sadece bir Ay kadar boşluk olacak.

Jüpiter-Venüs hizalanmaları her birkaç yılda bir gerçekleşir ve bazen sabah gökyüzünde bazen de gece gökyüzünde gözlemlenebilir. Bunun nedeni Venüs’ün  yörüngesinin güneşe Dünya’nın yörüngesinden daha yakın olması; dolayısıyla Venüs’ün güneşten gökyüzünün yaklaşık bir çeyreğinden daha uzakta görünmesi geometrik olarak imkansızdır- bu yüzden de hem sabah hem de akşam yıldızı olarak bilinir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz