Video Platformları, Egzotik Hayvanları Normalleştiriyor

0
154
Doğadaki kaplan. Fotoğraf: David Mark/Pixabay

Adelaide Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, YouTube gibi video paylaşım platformlarının egzotik evcil hayvanlar ile egzotik evcil hayvan ticaretinin normalleştirilmesine katkıda bulunabileceğinden endişeleniyorlar.

PLOS ONE bülteninde yayımlanan bir çalışmada araştırmacılar, insanların YouTube’da yer alan ve egzotik hayvanlar ile insanların etkileşimini kapsayan videolara verdiği tepkileri çözümlemiş ve söz konusu etkileşimlerin, ezici çoğunlukla pozitif olduğunu keşfetmişler.

Araştırmacılar, egzotik vahşi kedilerin ve primatların ‘elde serbest şekilde tutulduğu’ 346 popüler videoya (metin veya emoji ile) yapılan yorumlardaki tepkileri analiz etmişler.

Videolarda yer alan egzotik hayvanlar, insanlar ve diğer hayvanlar ile (evcil kedi ve köpek gibi) etkileşim kuruyormuş. İncelenen videolar bir milyondan fazla izlenmiş. Yapılan yorumlar ise 2006 yılından Ekim 2019’a kadar geçen süreyi kapsıyor.

Çalışmanın birinci yazarı ve Adelaide Üniversitesi’nde veteriner tıp eğitiminin sonuncu yılında olan Georgia Moloney; YotuTube’un egzotik hayvanlar ile gerçekleştirilen ‘doğal olmayan etkileşim’ görüntülerini sunan tek platform olmadığını, fakat küresel çapta bir numaralı video paylaşım platformu olduğunu ve genel olarak en büyük üçüncü sosyal medya platformu olduğunu belirtiyor.

“YotuTube’da analiz edilen videolarda gözlemlediğimiz etkileşim tipleri arasında çocuk gibi bez bağlanan maymunlar, evcil hayvan biçimindeki primatlar, zincirle bağlanan ve insanlar ile evlerin bahçesinde etkileşime giren kaplanlar bulunuyordu” diyor.

“‘Çok tatlı değil mi’ gibi yorumlara ek olarak, insanların hayvana yakın olmak istediklerini ve benzer bir etkileşim kurmak istediklerini de gördük”

“İnsanların söz konusu etkileşimlerin sadece normal olduğunu değil, aynı zamanda istenen etkileşimler olduğunu düşündüklerini gösteren bu durum; egzotik evcil hayvan ticaretini destekleyebileceği için endişe verici.”

Kelly Brown/Adelaide Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here