Wyoming Temiz Enerjiyi Yasadışı Yapmaya Çalışıyor

1
Rüzgâr türbinleri

Güneş ve rüzgâra dayalı enerji tüketimi önerilen yasa uyarınca cezalandırılabilir.

Rüzgâr türbinleri

Genellikle Yeni Zelanda’da insanlardan daha fazla koyun olduğunu söylenir. Wyoming’te de insanlardan daha fazla enerji var.

ABD’de en az nüfuslu olan bu eyalet, ülke içindeki toplam enerji üretiminde ikinci sırada yer alıyor; kömür üretiminde ilk, doğal gazda dördüncü ve ham petrolde sekizinci konumda. Cumhuriyetçiler kontrolündeki yasama organı, bu üç fosil yakıtı üstte tutmakta kararlı görünüyor.

Geçtiğimiz ocak ayında, insan kaynaklı iklim değişikliğinin varlığını inkar eden devlet yasama organları, Wyoming enerji idaresinin rüzgâr veya güneş enerjisi çiftlikleri tarafından üretilen elektriği satmasını engelleyerek yenilenebilir enerjiyi etkili bir şekilde yasaklayan bir tasarı sundu.

Bugün, Wyoming’in yarım milyon sakinine sağlanan elektriğin yaklaşık yüzde 90‘ı kömürden elde ediliyor. Üretilen elektrik enerjisinin kalanı da ülkenin geri kalanına satılıyor. Wyoming tarafından üretilen güneş ve rüzgâr enerjisinin diğer eyaletlere satılması, bu tasarı geçse bile yasal kalacak. Enerji idaresinin güneş ve rüzgâr enerjisini Wyoming sakinlerine satma hakkı kısıtlanacak.

Bu öneri uyarınca, eğer bir enerji idaresi büyük ölçekte bir tesisten sağlanan rüzgâr ya da güneş enerjisini Wyoming halkına satarsa, satılan megawatt saat başına 10 Amerikan Doları para cezasına çarptırılacak*. Sadece kömür, doğal gaz, nükleer, hidroelektrik, petrol, küçük ölçekli santrallerden ve rüzgâr türbinlerinden gelen enerji satılabilecek.

Tasarı, yasama organından zor geçecek gibi görünüyor. Ortak sponsorlardan birinin InsideClimate News‘a yaptığı açıklamaya göre tasarının geçme olasılığı “yüzde 50 veya daha az” .

Bu eyalet zaten Amerika’daki tek rüzgâr vergisini dayatmış durumda ve eyalette üretilen her bir megawatt saatlik rüzgâr enerjisi için 1 Amerikan Doları ödenmekte. Dahası, rüzgâr vergisi devletin tek vergilerinden biri – hiçbir gelir vergisi bulunmamakta ve hatta sadece satış vergisi düzensiz bir şekilde alınmakta.

Rüzgâr vergisi ile devlet bütçesindeki açıklar giderilmeye çalışılıyor. Ancak dört yıldan beri, yalnızca devlete 15 milyon dolarlık gelir sağlandı. Bu sürecin, rüzgâr enerjisindeki gelişimi olumsuz etkilediği düşünülüyor. Rüzgâr çiftçileri Wyoming’in güçlü rüzgârlarına erişmek istiyor olsa da, ilave genel giderleri karşılamak için mücadele etmekteler.

Wyoming Eyalet Meclisi’nin kararına bakmaksızın, birçok Amerikalı tüketici temiz enerji için baskı yapmaya devam edecek. Örneğin, on Amerikalıdan dokuzu güneş enerjisi üretimini artırmayı ve % 83’ü rüzgâr enerjisinin genişlemesini destekliyor. İnsanlar güneşten yana. Onlar ailelerinin sağlığına yatırım yapmak, enerji faturalarında tasarruf ve çevreye yardım etmeyi arzu ediyorlar. Wyoming’te bu yasa gerçekten uygulanırsa eyalet; temiz, sağlıklı ve daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru ilerlediği yolda sert bir geri çekilme yaşayacak.


*Elektrik kullanımının nasıl ölçüldüğüne dair gerekli terminoloji ve açıklamaları asıl dilinde verilmiştir.


Çeviren: Gizem Demirci

1 Yorum

  1. Dünyayı yaşanılabilir kılmak için, gelecekte daha temiz ve ucuz enerji üretimine dönük teknolojilerin geliştirilmesin de geri atmak diye buna denir! Hele bir de enerji üretiminin çoğunun bu ülke tarafından tüketildiğini düşünürsek durum daha da vahim hale gelecek!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz