Yaklaşmakta Olan Florence Kasırgası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
324

Hiç de hafife alınacak bir fırtına değil.

2018 kasırga sezonunun sakin başlangıcından sonra, Florence kasırgası önümüzdeki birkaç gün içinde Amerika’nın Doğu Kıyısı’na çarpmaya hazırlanıyor. Florence, hat üzerindeki eyaletleri ciddi bir şekilde etkileyecek güçlü bir kasırgadır. İşte hakkında bilmemiz gerekenler:

Nerede ve ne zaman?

Ulusal Kasırga Merkezi (NHC) tahminlerine göre Perşembe sabahı Florence’in Kuzey Carolina kıyılarını kuvvetli tropik rüzgarlara maruz bırakacak. Fırtına daha sonra güneydoğuya ilerleyip Perşembe günü geç saatlerde karaya ulaşacak. Florence şu anda kategori 2 kasırgası – dün olduğundan daha zayıf- ama bu fırtına son derece tehlikedir. Kasırga rüzgarları Carolina’yı Perşembe günü geç saatlerde veya Cuma günün sabahında vuracak ve atmosferik değişimler nedeniyle okyanus suları hızlıca yükseliyor. Bu yükselmeler şiddetli kasırga dalgalarına neden olmakta.

Fırtınanın şu anda izlediği hat güney Carolina kıyılarına doğru ilerliyor ve bu oldukça beklenmedik bir durum. Güney Caroline sakinlerini hazırlıksız yakalayabilir. Yapılan tahminler hala çok şüpheli ama meteoroloji uzmanı Eric Holthaus Çarşamba günü attığı tweette güney Carolina’nın ( ve hatta muhtemelen güneydoğu Georgia’ın) tehlikeli rüzgarlara ve yağmura maruz kalacağını belirtti. 

Güneydoğu ABD’deki herkes gelecek günlerde yapılacak hava tahminlerini takip etmeliler ancak Carolina sakinleri – hatta iç kesimlerde yaşayanlar bile- hayatı tehdit eden durumlara karşı hazırlıklı olmalıdırlar. CNN, Carolina ve Virginia’da yaşayan yaklaşık 2 milyon kişinin zorunlu tahliye emri altında olduğunu bildirdi. Georgia ve Maryland’de olağanüstü hâl ilan edildi. Tahliye bilgisi için yerel hükümet web sitelerinin kontrol edilmesi ve yetkilerinin emirlerinin dikkate alınması talimatı verildi. Fırtınanın aşağı kıyılara doğru ilerlemesinden dolayı daha önceden güvenli olan bölgelerin artık tahliye alanı içinde olabileceği söylendi.  

Yetkililer tarafından yapılan kasırga uyarısı, belirtilen bölgelerde hayati kayıplara neden olabilecek fırtınalar için önlem niteliğindedir. Bu uyarılar genellikle kasırga öncesi tropik rüzgarların gelmesinden 36 saat öncesinden yapılır, çünkü bölge sakinlerinin kötü hava koşullarına hazırlıklı hale gelmesi istenir. Aksi takdirde ciddi kayıplar verilebilir. Bu yüzden herhangi bir uyarı durumunda hazırlıklarınızı tamamlayıp bölgesi terk etmeli ya da sığınacak bir yer bulmalısınız. Yerel yetkililerin uyarıları takip edilmeli çünkü kasırgaya bağlı deniz seviyesi yükselmesinden dolayı hayatı tehdit eden su baskını tehlikesiyle karşılaşabilirsiniz.

Uyarı yapılan kasırga saatleri, bölgenizde kasırga koşullarının mümkün olduğu anlamına gelir. Genel olarak bu uyarılar tropik rüzgarlardan 48 saat önce veriliyor. Veriler bu saatler içerisinde en kötüsüne hazırlanmalı ve hükümet talimatlarına dikkat etmelisiniz.

Florence Kasırgası neden bu kadar tehlikeli?

NHC Perşembe sabahı yapılan hava tahmin güncellemesinde, hem Kuzey hem de Güney Carolina’da hayatı tehdit eden fırtına dalgaları, sel baskınları ve rüzgarlar konusunda uyarıda bulundu. Virginia ve Kuzey Carolina eyaletlerinde Perşembe ve Cuma günleri Tornado kasırgalarının olabileceği belirtildi. Kıyılarda dalgalanmadan dolayı sörfün ölümcül tehlikesi olacağı ve sel baskınları riskinin hem kıyılarda hem iç kesimlerde olduğu söylendi. Kıyıda yaşamıyor olsanız bile iç kesimlerin de risk altında olduğu unutulmamalıdır. NHC, bazı kıyı bölgelerinde 3 metreye yakın dalgaların olabileceğini tahmin ediyor. Bölgeleriniz sel baskını riski içinde olsun ya da olmasın güncellemeleri takip etmeli ve olası ihtimallerin veya neyle karşılaşacağınızı öğrenmelisiniz.

Florence kasırgası oldukça tehlikeli çünkü fırtına Kuzey Carolina sahillerinde etkili olacağı için bu da burada yaşayan insanların tam bir gün boyunca kasırganın tam gücüne maruz kalacağı anlamına geliyor. Bu durum da akıllara geçen yıl Teksas’ı kasıp kavuran Harvey kasırgasını getiriyor.

Eğer kasırga risk bölgesinde iseniz dikkatli olun: Çünkü bu önemsenmeyecek bir hava olayı değil. Bu kasırga ciddi hasarlar verebilecek güçtedir.

Ne yapabilirsiniz?

Amerika Birleşik Devletleri kasırga felaketlerinin olabildiğinde az hasar vermesi için halkı bilgilendirmeye devam ediyor. Bunun için hava tahminlerinin ve yerel talimatların takip edilmesi isteniyor. Tahliye bölgesi içindeki yerlerde yaşayanlar için kişisel eşyalar ve evcil hayvanlar için yeterince önlem alınıp alınmadığı kontrol edilmeli. Su ihtiyaçlarını karşılamak için dikkat etmeliler ve gerçek bir el feneri alınması gerektiği yönünde önemli bir talimat bulunmakta. Cep telefonlarının fener görevi görmesi yeterli olmayacak çünkü bölgede ciddi elektrik kesintileri gerçekleşecek. Elektrik kesintilerinin haftaları bulacağı yönünde tahminler mevcut.

Yapılması Gerekenler

  1. NHC hava tahminlerini takip edin. Eğer bir telsiziniz varsa hava durum raporları için yerel haber istasyonuna ayarların.
  2. Tahliye emirlerini dikkate alın. Eğer zorunlu tahliye bölgesinde yaşıyorsanız ve emirlere rağmen tahliye etmiyorsanız, fırtına bitene kadar hiçbir yardım ekibinin bölgeye giremeyeceğinin bilincinde olur.
  3. Bazı bölgeler için tahliye emirleri geç olduğu için kişisel eşyalarınızı ve evcil hayvanlarını yanınıza alın ya da güvende olduklarından emin olun.
  4. Hazırlıklarınız tamamlandığında içeride kalın. Sel sularına girmeyin. Sular sizi her türlü hastalığa maruz bırakabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here