Yalnız Gençler İnternet Bağımlılığına Yatkın

0

Yalnızlık, gençlerin dürtüsel internet kullanımına kapılmasıyla ilişkili bir tehlike unsuru. Yeni verilere göre dürtüsel kullanım tehlikesi, koronavirüs salgınında artış göstermiş: Yalnızlık, internette gittikçe daha uzun süre zaman geçiren gençler arasında gün geçtikçe daha yaygın hale gelmiş.

Gençlerdeki zararlı internet kullanımının araştırıldığı bir çalışmada, üç farklı zamanda; 16, 17 ve 18 yaşlarında incelenen toplamda 1.750 Fin denek yer alıyor. Araştırmanın sonuçları Child Development bülteninde yayımlandı.

Gençlerin internet kullanımı, iki ucu keskin bir kılıç gibi: Ölçülü kullanım olumlu sonuçlar barındırırken, dürtüsel kullanımın zararlı etkileri olabiliyor. Dürtüsel kullanım, diğer etmenlerin yanısıra oyun bağımlılığı biçiminde veya sosyal medyada sürekli beğenileri gözlemlemek ve diğer kişilerle karşılaştırma yapmak şeklinde görülüyor.

Çalışmaya önderlik eden ve Helsinki Üniversitesi’nde çalışan Eğitim Profesörü Katariina Salmela-Aro, şöyle aktarıyor: “Koronavirüs salgınında, yalnızlık özellikle gençler arasında artış gösterdi. Gençler internette bir aidiyet hissi arıyor. Yalnız gençler internete yöneliyor ve bağımlı olma tehlikesiyle karşı karşıya geliyorlar. İnternet bağımlılığı, depresyon gibi rahatsızlıkları daha da artırabiliyor.”

Sorunlu internet kullanımına kapılma tehlikesinin, 16 yaşındaki gençlerde en yüksek derecede ve erkekler arasında en yaygın şekilde görüldüğü belirlenmiş. Bazı kişilerde yetişkinliğe kadar devam eden bu sorun, diğer kişilerde ise büyüdükçe azalıyor. Sorunlu internet kullanımının azalması ise sıklıkla; gençlerin kendilerini kontrol yeteneklerinin gelişmesi, beyinlerinin uyum sağlaması ve eğitimle ilişkili görevlerin dikkatlerini başka tarafa çekmesiyle ilişkilendiriliyor.

Katariina Salmela-Aro & Suvi Uotinen/Helsinki Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz