Yapay Zeka, 11 Binden Fazla Çiftin İlişkisini Analiz Etti. İşte Buldukları

0
3474
Jake Dela Concepcion/Unsplash

Romantik ilişkiler üzerinde yapılan, binlerce çifte ait verilere dayanan ve türünde ilk olan bir yapay zeka çalışması, eşlerin ilişkileri hakkında olumlu düşünmesini sağlayan ön göstergeleri belirlemiş. Bulgulara göre duygusal mutluluk, birlikte olduğunuz kişiden daha fazlasıyla alakalı.

Araştırmacılar, 11.000’den fazla çiftten toplanan veriler üzerinde makine öğrenimine dayalı bir analiz yürütmüş ve ilişkiliye özel niteliklerin (ilişkinin kendisine yönelik kişisel değerlendirmelerin); genel itibarıyla ilişkinin kalitesini, bireysel niteliklere dayalı değişkenlerden çok daha güçlü şekilde haber verdiğini bulmuşlar.

Yani biriyle kurduğunuz ilişkinin şekli, mutluluğunuz açısından; her ikinizin de kişisel özelliklerinden daha önemli olabilir. Araştırmada kişilerin yaşamlarından ne kadar memnun oldukları, ne kadar endişeli oldukları veya ebeveynlerinin evliliğinin yürüyüp yürümediği gibi niteliklere bakılmış.

Kanada’daki Western Üniversitesi’nde çalışan baş araştırmacı ve psikolog Samantha Joel şöyle söylüyor: “İlişkiye dayalı değişkenler, bireysel farklılıklardan yaklaşık iki ila üç kata kadar daha fazla şey haber veriyordu ki bence bu, pek çok insanın sezgileriyle uyuşacaktır. Fakat işin şaşırtıcı kısmı şu; ilişkiye özel tüm veriler elinizde olduğunda, bireysel farklılıklar geri plana düşüyor.”

İlişkinin kalitesini en güvenilir biçimde haber veren bu ‘ilişkiye özel değişkenlerin’ en güvenilir olanları ise şunlarmış: Kişinin, eşinin ilişkiye kendini ne kadar adadığını düşündüğü (ör. “Eşim ilişkimizin sonsuza kadar sürmesini istiyor”); minnettarlık (ör. “Eşimle tanıştığım için çok şanslıyım”); cinsel tatmin (ör. “Cinsel yaşamınızın kalitesinden ne kadar memnunsunuz?”); kişinin, eşinin ne kadar memnun olduğunu düşündüğü (ör. “İlişkimiz eşimi çok mutlu ediyor”); ve çatışma (ör. “Eşinizle ne kadar sık kavga ediyorsunuz?”).

Peter Dockrill/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here