Yapay Zeka, Biyolojik Yaşınızı Tahmin Edebilir

0
15
Görsel: geralt/Pixabay

Düşündüğünüzden daha genç (veya daha yaşlı) olabilirsiniz. Yapılan yeni bir çalışmada, bir insanın resmî yaşı ile biyolojik yaşı arasında yapay zekalı EKG ile tahmin edilen farkların, sağlık ve ömür miktarına yönelik ölçülebilir tespitler sunabileceği bulunmuş.

Kullanılan yapay zeka modeli, EKG yaşı ile gerçek yaş arasında 0,88 yıllık bir ortalama bir yaş aralığı ile birlikte çoğu deneğin yaşını isabetli biçimde tahmin etmiş. Ancak bir grup deneğin yaş aralığı, EKG yaşlarının görünürde çok büyük veya çok daha düşük olması sebebiyle çok daha genişmiş.

Takip dönemi sırasındaki ölüm olasılığı, (EKG yaşları kronolojik veya gerçek yaşlarıyla aynı olan kişilerle karşılaştırıldığında) EKG yaşları görünürde daha büyük olan denekler arasında çok daha yüksek çıkmış. Söz konusu ilişki, kalp hastalığı kaynaklı ölüm tahminlerinde ise çok güçlü durumdaymış. Bunun aksine daha düşük bir yaş aralığı bulunan (EKG’ye göre daha genç oldukları tespit edilen) kişilerde risk düşük olmuş.

Mayo Klinik Enstitüsü’nde Önleyici Kalp Bilimi Bölümü başkanı olan Dr. Francisco Lopez-Jimenez şöyle aktarıyor: “Elde ettiğimiz sonuçlar, daha önce yaptığımız gözlemleri doğruluyor ve genişletiyor. Yapay zeka destekli EKG yaşıyla beraber; EKG yaşları tahmin edilenden daha yüksek olan kişilerin özellikle kalp hastalığından daha erken öldüğünü kanıtlayarak, hızlı yaşlanmanın tespit edilebileceğini gösterdik. Biyolojik yaşı tahmin etmenin en iyi yollarından birinin de ölüm oranları olduğunu biliyoruz ve modelimiz bunu doğruluyor.”

Araştırmacılar bu verileri birden çok standart risk etmenini de hesaba katarak ayarladığında, yaş aralığı ile kalp damar hastalıkları kaynaklı ölüm oranları arasındaki ilişki daha belirgin hale gelmiş. Gerçek yaşlarına kıyasla en yüksek EKG yaşlarına sahip deneklerin, hayatta kalma ihtimalini haber veren tıbbi durumlar hesaba katıldıktan sonra bile en yüksek tehlike altında bulundukları keşfedilmiş. Gerçek yaşlarına göre en genç oldukları tespit edilen kişilerin ise kalp damar sağlığı açısından daha düşük tehlike taşıdıkları bulunmuş.

Bulgular European Heart Journal – Digital Health bülteninde yayımlandı.

Terri Malloy/Mayo Klinik Enstitüsü. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here