Yapay zekâ her yerde

0

Barselona’da hâlen sürmekte olan Mobil Dünya Kongresinin (MDK) ana konularından biri olan yapay zekâ, CPU devi Intel başta olmak üzere neredeyse tüm şirketlerin odağında.

Intel, YZ destekli yeni işlemcisi Core Ultra ile bu alandaki duruşunu daha önce ilan etmişti. MDK alanındaki standında ise ekosistemin önemli aktörlerini nasıl araya getirdiğini ve donanım/yazılım birlikteliğinin geleceği nasıl değiştireceğini vurguladı. Intel YZ destekli işlemcileriyle donattığı PC’lere AI PC adını veriyor. Bu PC’ler zaman içinde her segmentte kendini gösterecek.

Intel, Barcelona’daki MWC (Mobil Dünya Kongresi) içindeki standında YZ dışında 5G ve yeni nesil işlemciler gibi konulardaki çalışmalarına ait demolar gösterdi.

 

Uçtan uca YZ

Hem kurumsal hem de son kullanıcı tarafında YZ alanında ciddi bir atılım içinde olan Intel, kurumsal tarafta yeni duyurduğu uçta yerel ticari yazılım platformu Edge ile öne çıkıyor. Bu platform; kuruluşların bulut benzeri bir basitlikle standart donanım üzerinde uç ve yapay zekâ çözümleri oluşturmasına, dağıtmasına, çalıştırmasına, yönetmesine ve ölçeklendirmesine olanak tanıyor. Kurumsal taraftaki bir diğer Intel platformu olan ve uzun zamandır bilişim profesyonellerinin gözdesi konumundaki vPro platformunu geliştirip YZ özellikleriyle donatan Intel, güncellenmiş vPro platformunda, dahili Arc GPU’lara sahip Intel Core Ultra işlemcilerin ve Intel Core 14. Nesil işlemcilerin gelişmiş özelliklerini işletmeler, küçük ve orta ölçekli işletmeler ve kamu sektörünün kullanımına sundu. Bu platform BT kuruluşlarının geçişleri güvenle yönetmesini sağlamak için üretkenlik, güvenlik, yönetilebilirlik ve istikrar açısından çıtayı yükseltmeyi hedefliyor. Firma, daha üst uçta ise yerleşik yapay zekâ hızlandırmalı Intel Xeon (kod adı Granite Rapids-D) işlemcisini duyurdu. 5G çekirdek yazılım tedarikçileriyle iş birliği içinde olan işlemci devi, kod adı Sierra Forest olan 5G çekirdek için yeni nesil Intel Xeon işlemcisinin de çalışan bir ön izlemesini yaptı ve 2,7 kata kadar performans artışı ortaya koydu.

Intel yeni Core Ultra işlemcisinin yeteneklerine çok güveniyor ve yazılım ekosisteminin de bu yetenekleri en iyi şekilde kullanabilmesi için yatırım yapıyor.

Intel vPro platformunun genel özelliklerine göz atarsak;

Üretkenlik: Üç yıllık bir bilgisayara göre %47 performans artışı sunuyor.

Güvenlik: Gelişmiş Intel Tehdit Algılama Teknolojisi, anormallik algılama verimliliğini artırmak ve gücü azaltmak için yeni NPU’nun (Neural Processing Unit) avantajlarından yararlanmak üzere tasarlandı. Yeni Intel Silicon Güvenlik Motoru ise işletim sistemi altındaki siber tehditlere karşı korunmaya yardımcı olmak için sistem donanım yazılımının kimliğini doğruluyor.

Yönetilebilirlik: Intel Device Discovery, bulut tabanlı araçların belirli bir bilgisayarda uygun eylemleri gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları bilgileri almalarının yeni bir yolu. Intel, hem uç nokta yönetimi teknolojisinden yararlanan şirket içi çözümler hem de VMware Workspace ONE gibi bulutta yerel çözümler için donanım tabanlı uzaktan yönetime yatırım yapmaya devam ediyor.

Kararlılık: Intel’in Kararlı BT Programı, BT kuruluşlarının bir kez yeterlilik kazanmalarına ve güvenle dağıtım yapmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Sorunsuz işletim sistemi geçişleri için Intel vPro, Windows 10 ve Windows 11 uyumluluğunu sağlıyor. Intel’in güçlü geliştirici programı sayesinde Windows 11’de %99,7 uygulama uyumluluğu elde edilmişti.

WinTel aynı şekilde devam

Yıllardır devam eden Microsoft ve Intel’in ittifakı YZ için de söz konusu (WinTel ismi bu ittifaka vurgu yapmak için ortaya atılmış bir yakıştırmaydı). İki şirket AI PC yılını başlatırken, donanım ve yazılım genelindeki derin ortak mühendislik sayesinde Windows 11, Microsoft Teams ve Copilot aracılığıyla daha üretken, yaratıcı ve güvenli deneyimler sunuyor.

Microsoft Windows Genel Müdürü James Howell, “Bu, kurumsal teknolojide çok önemli bir dönem ve Microsoft ile Intel arasındaki derin ortaklıktan son derece gurur duyuyoruz” dedi ve ekledi: “Copilot ve Intel Core Ultra silikonun birleşimiyle, AI PC ile daha yüksek verimlilik, daha iyi grafikler, üretkenlik ve yaratıcılıkta yeni YZ deneyimlerini geniş ölçekte sunuyoruz.” WinTel ittifakı bir yana konuştuğumuz Intel yetkilileri, YZ konusunda sadece Copilot’a bağımlı olmadıklarını ve Gemini bağlamında Google ile de görüştüklerinin altını çizdiler.

 

Geniş bir ekosistemin lokomotifi

Intel YZ alanındaki en güçlü şirketlerden biri olmak istiyor ve bunun yolunun ekosistemi doğru bir şekilde oluşturup gerekli bağlantılarla devamlılığını sağlamaktan geçtiğini çok iyi biliyor. Intel’in ortaya koyduğu YZ destekli donanım ve yazılım çözümlerinin pratikte işe yaraması ve kabul görebilmesi için yazılım dünyasının desteği şart. Bu bağlamda Intel’in -Microsoft başta olmak üzere- Adobe, Blender, Avid gibi üretkenlik yazılımlarına YZ desteği gelmeye başladı bile. Hatta kısa bir süre önce duyurular eklentilerle tamamen ücretsiz bir ses işleme yazılımı olan Audacity şaşırtıcı YZ özellikleri kazandı ve tüm bu eklentiler bizzat Intel tarafından ücretsiz olarak sunuldu. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız: https://www.audacityteam.org/blog/openvino-ai-effects/

Intel donanımsal olarak sunduğu YZ özelliklerinin yazılım tarafında karşılık bulduğundan emin olmak istiyor ve bu konuda ciddi bir çalışma içinde. Halihazırda belli bir YZ ekosistemi olsa da bu dağınık yapıyı derleyip toparlamaya çalışan Intel, YZ çağının en önemli aktörlerinden biri konumunda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz