Yapay Zeka Neden İnsanlığı Yok Etmeyecek?

0

geçenSpaceX ve Tesla Motor’un kurucusu olan Elon Musk yapay zekadan korkmuş görünüyor. Onlar için “atom bombasından daha tehlikeliler” ifadelerini kullanmış ve yapay zekayı yararlı şeyler için kullanılmasına yardımcı olacak araştırmalara 10 milyon dolar bağışlamış. Aynı şekilde Stephan Hawking’de yapay zekanın geliştirilmesinin insanlığın sonunu getirebileceğinden endişeli.

Fakat Musk ve Hawking akıllı telefonlardan korkmuyorlar. Köleleştiren ve katliam yapan insanlardan daha zeki davranabilecek yapay zekadan, süper zekadan korkuyorlar.

Eğer ki yapay zeka savaşı varsa, Silikon Vadisi kararlı bir şekilde bunu sürdürüyor. Ocak ayından bu yana yaklaşık 170 tane sistem açılışı yapay zeka tarafından kontrol ediliyor. Facebook bu tarz bilgisayarlar üreten yapay zeka laboratuvarlarına bağışta bulunuyor. Hatta Google ileri giderek geçen yıl bir yapay zeka firmasına tam tamına 400 milyon dolar bağışta bulundu. Soru şu: Bu yapay zekaların geliştirilmesine yardımcı olan girişim kapitalistleri bir faciaya yol açacak mı? Yoksa bu da insanoğlunun uydurduğu “sahte peygamber” safsatalarının uygarlığın sonuna uyarlanmış bir hali mi?

Kendi kendine hareket eden arabaların üreticilerine göre gelişmekte olan bu sektör büyük bir öneme sahip ve aslında yapay zeka geliştirmek müthiş derece karışık bir iş. Musk ve Hawking gibi zekalar buna karşı somut bir anlayışa sahip olmak zorunda değiller. Bilim kurgularda çizilen fizik kurallarına gerçek dünyadaki kurallara nazaran daha fazla odaklanmaları gibi.

Aslında yapay zeka çalışanları da bazı kaçak süper zeka üretimlerinden tedirginler. “Halk için tehlike yaratacak şeyleri oluşturan yapay zeka komitelerini oluşturmaktan henüz çok uzağız” diyor Dileep George, kendisi bir yapay zeka firması olan Vicarious’un kurucularından birisi. Facebook’un yapay zeka araştırmacısı olan Yann LeCun ise insan seviyesindeki yapay zeka hedefinin öngörülebilecek bir gelecek için imkansız olduğunu düşünüyor.

Tabii ki bütün araştırmacılar her konuda endişeye sahip olmakta serbest. Montreal Üniversitesi’nde Makina Öğrenme Laboratuvarı’nın başı Yoshua Bengio “Benim çalışmalarımın içerisinde yer alan kişilerin gelişmeler hakkında endişeli olması bir tür korku tüccarlığı olur” diyor ve ekliyor “dışarıda bunların insanlığın sonunu getireceğine inanan insanlar var. Korku tüccarlığı da, böyle düşünen insanları hedef almak olur.” Başka bir değişle, yapay zekanın oluşturduğu tehdit ne yapaylıktan ne de zekadan kaynaklanıyor. Yapay zeka topluluklarının en kaçınılmaz gelişimi teknolojik değil, marka değeri. “Araştırmacılar gibi, bizlerin görevi de insalara Hollywood ve gerçek hayat arasındaki farkı öğretmek olmalı” diyor George.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz