Yapay Zeka, Orman Yangınından Zarar Gören Binaları Tespit Ediyor

0
19
DamageMap uygulaması hasarlı binaları kırmızı, hasarsız binaları ise yeşil renkte gösteriyor. Görüntü: Galanis vd.

Dünya çapında birçok insan, artan bir şiddetle ilerleyen orman yangınlarının evlerine zarar verip vermediğini öğrenmek için haftalarca veya aylarca beklemenin üzüntüsünü yaşadı. Şimdiyse dumanların ortadan kalkması ve havadan fotoğraf çekmenin mümkün hale gelmesiyle birlikte araştırmacılar, bina hasarını dakikalar içinde belirlemenin yeni bir yöntemini bulduklarını aktarıyorlar.

Stanford Üniversitesi ve California Politeknik Eyalet Üniversitesinde (Cal Poly) çalışan bir araştırma takımı, DamageMap adını verdikleri bir sistem yardımıyla bina değerlendirmeye yapay zeka yaklaşımı getirmiş: Önceki ve sonraki fotoğrafları karşılaştırmak yerine, makine öğrenim yöntemi yoluyla bir programı sadece yangın sonrası görüntüleri kullanması için eğitmişler. Bulgular International Journal of Disaster Risk Reduction bülteninde yayımlandı.

Stanford Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümünde yüksek lisans öğrencisi olan baş yazar Marios Galanis şöyle aktarıyor: “Süreci otomatikleştirerek, ilk yardımcılar ve hatta orman yangınından sonra evlerine ne olduğunu bilmek isteyebilecek vatandaşlar için çok daha hızlı bir hale getirmek istedik. Modelimizden elde ettiğimiz sonuçlar, insanlardaki doğruluk oranıyla eşit düzeyde.”

Mevcut hasar değerlendirme yöntemi, insanların her binayı kapı kapı dolaşarak kontrol etmesini gerektiriyor. DamageMap bizzat yapılan hasar sınıflandırmasının yerini alma amacı taşımasa da, hızlı sonuçlar sunarak ve tanımlanan binaların tam konumlarını sağlayarak ölçeklenebilir bir destek aracı şeklinde kullanılabilir. Bir dizi uydu, hava ve dron fotoğrafı kullanılarak test edilen model, en az yüzde 92 doğruluk oranı sergilemiş.

 

 

 

 

Yazar: Danielle Torrent Tucker/Stanford Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here