Yapay Zekayla Yeniden Düzenlenen Asırlık Filmler, Sanki Bugün Çekilmiş Gibi Görünüyor

0
1610
Yeniden düzenlenen bu görüntü, "Bufalo Bill" William Cody'nin Oglala Lakota lideri Siŋté Máza ("Şef Demir Kuyruk") ile 1914'te yaptığı sohbeti gösteriyor. William F. Cody Arşivi

Bir asırdan fazla süre önce çekilen ve “Bufalo Bill”i Oglala Lakota lideriyle konuşurken gösteren bir sahne, sanki dün çekilmiş gibi duruyor.

Halen siyah beyaz olsalar da, tekrar düzenlenmiş görüntüler artık (genelde sessiz filmlerin göründüğü gibi) gergin ve hızlandırılmış halde görünmüyor. Çok eski filmlerdeki hareketler doğal olmayan biçimde hızlı görünüyor çünkü zamanında el ile çalıştırılan kameralar, günümüz kameralarına kıyasla daha düşük kare (FPS) yakalıyordu.

Tarihi fotoğrafları renklendiren dijital sanatçı Matt Loughrey, 19’ncu yüzyılın sonları ile 20’nci yüzyılın başlarında çekilmiş film kesitlerini günümüze döndüren bir işlem geliştirmiş. Loughrey yapay zeka kullanarak, bu filmlerdeki esas karelerin arasında kayıp olan görsel bilgiyi yeniden oluşturuyor. Hareketlerin çağdaş film ve videolarda olduğu gibi pürüzsüz biçimde ilerlemesini mümkün kılan Loughrey’in yeniden düzenlenmiş videoları, 100 yıldan fazla süre önce çekilmiş olsalar bile ürpertici biçimde modern görünüyor.

Mindy Weisberger/Live Science. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here