Yavru Köpekler 8 Haftadan Önce Annelerinden Ayrılmamalı

0
810
Jairo Alzate/Unsplash

Dün yayımlanan bir araştırmaya göre İngiltere’de dört yavru köpekten biri, önerilen en düşük yaştan önce sahipleniliyor olabilir. Bu oran, daha önce bildirilen rakama göre önemli miktarda daha yüksek.

Çalışmanın yazarlarından biri, konuya ilişkin yaptığı bir yorumda küçük bir köpeği annesinden çok erken ayırmanın, fizyolojik ve davranışsal gelişim üzerinde uzun vadeli etkiler oluşturabileceğini ve bunun da hayatın sonraki dönemlerinde davranış sorunları tehlikesi meydana getirebileceğini; köpeklerden vazgeçilmesinin veya köpeklerin barınaklarda bırakılmasının önemli bir sebebinin de bu olduğunu söylüyor.

İngiltere’deki pek çok yardım ve veterinerlik örgütü, yavru köpeklerin en az 8 haftalık (56 gün) olmadan önce annelerinden ayrılmamasını öneriyor. İngiltere’de, bu yaşın altındaki yavru bir köpeğin satılmasına yönelik yasal kısıtlamalar bulunuyor.

Ayrıca, olası müşterilerin de yavru köpeği annesiyle beraberken görmesi gerektiği öneriliyor. Bu uygulama, İngiltere’de 2018 yılından beri kanunen güvence altında bulunuyor.

British Medical Journal. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here