Yeni Alaşımlar Bulmak Artık Daha Kolay

0
Fotoğraf: Francisco Fernandes/Unsplash

Metal alaşımlarda, atomik ölçekteki davranışlar malzemenin özelliklerini etkiliyor. Fakat muhtemel alaşımların sayısı astronomik boyutlara ulaşıyor. Groningen Üniversitesinde çalışan mühendis Francesco Maresca, meslektaşlarından oluşan uluslararası bir araştırma takımıyla birlikte milyonlarca farklı alaşımın yüksek sıcaklıklardaki kuvvetini hızlıca belirlemeyi sağlayan kuramsal bir model geliştirmiş. Yapılan deneyler ise modelin tahminlerini doğrulamış. Bulgular iki gün önce Nature Communications bülteninde sunuldu.

Demirin biraz karbon eklenmesiyle çok daha kuvvetli hale geldiğinin keşfedilmesi, Sanayi Devrimi’ni müjdeleyen keşiflerden birisiymiş. Groningen Üniversitesi Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsünde yardımcı profesör olan Francesco Maresca, ‘Temel bir metalin bileşimini farklı elementler ekleyerek değiştirmek ve bu sayede bir alaşım oluşturmak, insanlık tarihinde önemli bir faaliyet olmuş” diyor. Maresca, bir inşaat mühendisi olarak köprüler gibi büyük yapıları seviyor. Fakat şimdi belli uygulamalar için en iyi alaşımları bulmak amacıyla, metalleri atomik ölçeklerde inceliyor.

Maresca özellikle, ilk olarak yirmi yıl kadar önce öne sürülen yüksek entropili alaşımlarla ilgileniyor. Beş veya daha fazla element içeren bu karmaşık alaşımlar, her türlü faydalı özellik taşıyabiliyor. Peki en iyisi nasıl bulunabilir? “Radyoaktif veya zehirli olmayan ve bu yüzden alaşımlarda kullanım yönünden uygun olan kırk civarı metal elementi bulunuyor. Bu durum, bize yaklaşık 1078 farklı bileşim sunuyor” diye açıklıyor. Bunların büyük bir bölümünü oluşturarak test etmek imkansız.

 

 

 

 

Kaynak: Groningen Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz