Yeni Bir Araştırma Ağrıların Hareketini Görüntüledi!

Kronik ağrıya sahip olmak sizi hayattan kolaylıkla bezdirecek bir sebep. Eğer kronik ağrıya sahipseniz kendinizi yalnız zannetmeyin. Sayınız kanser ve kalp hastaları ile yarışabilir.  Dünya üzerinde bu kronik ağrının nedenlerini araştırmaya ve çözüm bulmaya çok miktarda fon ayrılmış durumda.

Massachusetts Genel Hastanesi’ndeki bir grup araştırmacıdan bu konu hakkında güzel bir haber geldi. Ekip, yeni bir beyin tarama yöntemi ile kronik ağrı esnasında beyini görüntülemeyi başardı. Bu görüntüleme sayesinde kronik ağrının tedavisinde hızlı bir şekilde yol katedilebileceği söyleniyor.

Bu yöntem beyindeki glia hücrelerinin ağrı esnasındaki uyartı iletimini arttırdığını gözlemledi. Çalışmanın liderlerinden Marco Loggia “hayvan deneylerinde buna çokça rastladık. Ancak insanda ilk kez bunu kanıtlama imkanımız oldu” diyor.

Bunun neden büyük bir gelişme olduğunu sizlere şöyle özetleyelim: Sadece ABD’de yılda 44 kişi kronik ağrı nedeniyle aldığı yüksek dozda ağrı kesici ve diğer tip ilaçlar yüzünden hayatını kaybediyor. Ayrıca, bu ağrılar sebebiyle yanlış ilaç kullanımı da üst seviyede. Bazı insanlar ise adeta ilaç bağımlısı olmuş durumda.

Bu araştırma sadece başlangıç. Şimdilik sadece kronik ağrının hareketlerini gözlemleyebiliyoruz. Ancak ilaç şirketleri şimdiden korkuya kapıldı çünkü Loggia,  “araştırmaların ışığında ağrıyı tek bir hap ile yok edebiliriz, bunun için çalışıyoruz” diyor.

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir