Yeni Bir Raporun İddiasına Göre İlaç Şirketleri, İnsanların En İhtiyaç Duyduğu Zamanda İlaç Fiyatlarını Yükseltiyor

0

İğrenç.

İlaç kıtlığı, ABD’nin sağlık sistemine yük olan sürekli bir sorun.

Bu yılın başlarında hastanelerde, genelde doğum yapan kadınlara uygulanan epidurallar tükenmeye başladı. Bu durum, geçen sene Maria Kasırgası’nın sonucunda tuzlu su ve diğer damar içi sıvı tedariklerinin altüst olmasına tuz biber ekti.

Pittsburgh Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, UPMC Sağlık Planı ve Harvard Tıp Fakültesi’nde çalışan araştırmacıların Annals of Internal Medicine bülteninde yayınladığı yeni bir çalışmada, ortalama olarak ilaç fiyatlarının, olağan değerin iki katından fazla yükseldiği bulundu.

Fiyatların neden bu kadar şiddetli biçimde yükseldiği konusunda belirgin bir sebep bulunamadı fakat araştırmacılar, üreticilerin kıtlığı suistimal ederek, yüksek talep gören ilaçlar için daha yüksek fiyat istediklerinden şüpheleniyorlar.

Çalışmada ayrıca, rekabetin daha az olduğu ilaçlarda fiyatların çok daha hızlı yükseldiği bulundu.

Araştırmacılar çalışmayı yürütmek için, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin kıtlık veritabanını kullanarak, 2015 ile 2016 yılları arasında eksiklik yaşanan 917 ilacın fiyatına bakmışlar.

Reçeteyle satılan ilaçların az bulunması, sağlık sistemlerinin daha düşük etkiye sahip ilaçlar kullanmasına veya dozları azaltıp, sadece acil ihtiyaç duyanlar için tedarik ayırmasına sebep olabiliyor.

Çalışmaya göre bu durum, her yıl tahmini olarak 230 ABD Doları değerinde ilave masrafa yol açabiliyor. Bu miktarın içerisinde, az bulunan ilaçların yükselen fiyatları ve alternatiflerin daha yüksek olan masrafları da yer alıyor.

Çalışmanın yazarlarından olan doktor William Shrank, fiyat yükselişlerinin arkasında belirgin bir gerekçenin olmadığını söylüyor.

Shrank, daha yüksek masraflar gerektiren malzeme veya üretim tesisi ile ilgili ciddi sorunlar olmadığı sürece, bu ilaçların fiyatlandırmasını kontrol etmek amacıyla bir üst değerin bulunması gerektiğini düşünüyor.

“Bu durum, bugün uğraştığımız kamu sağlığı politikalarının en önemlisi değilse bile, en önemli olanlarından biri” diyor.

“İlaçların fiyatları, sağlık ekonomisinin diğer tüm sektörlerinden daha hızlı yükseliyor ve bizler ilaçlara, hastanedeki hizmetlerden daha fazla para harcıyoruz. Bu durum, hepimizin ele alıp üstesinden gelmeye çalıştığımız, iki tarafı da ilgilendiren bir mesele.”

Başkan Donald Trump, geçen sene ilaç şirketlerinin ilaçlara koyduğu fiyatların “yanlarına kâr kaldığını” söylediğinden beri, yüksek ilaç fiyatları, Trump yönetiminin sağlık takviminin merkezinde bulunuyordu.

Mayıs ayında yönetim, ilaç fiyatlandırmasını özel olarak ele almak amacıyla bir tasarı hazırlamıştı.

 

 

 

 

Business Insider

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz