Yeni Biyolojik Makina Doktorların İşini Kolaylaştıracak!

0

Fotoğrafta gördüğünüz ufak şey bir biyolojik makina. İçerisinde genler bulunduruyor ve belki de çok yakında istediğimiz zaman bunu alabileceğiz. Üretim amacı ise genetik rahatsızlıklara karşı önlem alabilmek ve hastalıkların tedavisinde vücudumuzdaki moleküler bilgileri kullanmak. Çünkü bütün bilgilerimiz bu aletin içerisinde donmuş halde bulunacak.

Ekip aletin iki çeşidini üretti. Bir çeşidi antibiyotik direncine sahip bakterilerin olduğu çözeltiye batırıldığında renk değiştiriyor. Diğeri ise Ebola virüsünün Sudan veya Zaire tipi ile etkileşime geçtiğinde renk değiştiriyor. Elbette bu üretimler şimdilik deneme için üretildi. Ancak alet hala daha az sayıda bakteri ve virüs içeren çözeltilere tepki veremiyor. Ancak ekip ilk adımlarından memnun. Ayrıca bu başlangıç sürümü dahi laboratuvarlarda aktif olarak kullanılabiliyor.

Gen devreleri elektronik olarak çalışsa da, bileşimler biyolojik. Devreler düzinelerce genden ve onları okuyabilen proteinlerden oluşuyor. Ayrıca bilim insanları sadece doğal olanlarla yetinmek zorunda değil, yapay gen-protein devreleri de oluşturabiliyorlar. Mesela iki farklı türden genler ve proteinleri bir araya getirebiliyorlar. Ayrıca bu ürün, oda sıcaklığında yıllarca saklanabiliyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz